Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io: měsíc nad Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Jak velký je Jupiterův měsíc Io? Nejvíce vulkanické těleso ve Sluneční soustavě, Io, má průměr 3 600 kilometrů, což je přibližně velikost jediného velkého přirozeného satelitu naší Země. Tento úctu budící pohled na aktivní Io s největším plynným obrem na pozadí, který pořídila sonda Cassini prolétávající kolem Jupiter na přelomu tisíciletí, nabízí fascinující ukázku relativní velikosti vládnoucí planety. Ačkoliv se Io na snímku jeví jako by se nacházel těsně nad vířícími oblaky Jupitera, ve skutečnosti si to profičí jednou za 42 hodin podél své dráhy ve vzdálenosti 420 000 kilometrů od středu Jupitera. Tato dráha jej přivádí přibližně 350 000 kilometrů nad horní Jupiterovy oblaky, což je zhruba srovnatelné se vzdáleností mezi Zemí a Měsícem. Sonda Cassini se v době pořízení snímku nacházela ve vzdálenosti kolem 10 milliónů kilometrů od Jupitera.

Štítky: Io, Jupiter, Cassini spacecraft


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »