Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polykač planet HD 82943

Credit G. Israelian and R. Rebolo (IAC), N. C. Santos and M. Mayor (Geneva Obs.), ESO
Illustration Uznání: Gabi Perez (IAC)

Hvězdy jako HD 82943 jsou trpasličí hvězdy třídy G na hlavní posloupnosti s teplotami a složením podobným Slunci. O HD 82943 je podobně jako o Slunci známo, že má přinejmenším dvě obří planety, ovšem na rozdíl od plynných gigantů v naší sluneční soustavě jejich oběžné dráhy nejsou skoro kruhové ale přivádí je až do blízkosti mateřské hvězdy. Astronomové nyní poukazují na silný pozorovatelský důkaz, že HD 82943 měla více planet, ale v minulosti je spolykala. Toto kosmické kataklysma je ilustrováno v dramatické vizi umělce nahoře. Jako výsledek mohly planetární trosky kontaminovat vnější vrstvy HD 82943. Badatelé s použitím vysoko rozlišujícího spektrografu dalekohledu Kueyen Evropské jižní observatoře věří, že vidí jasný podpis této kontaminace identifikací izotopu Lithium-6 v tomto spektru slunci podobné hvězdy. Vzhledem k tomu, že lehký prvek Lithium-6 lze tak snadno zničit nukleárními reakcemi při vzniku hvězdy, tak by nyní nemělo existovat v HD 82943 žádné významné množství Lithia-6. Možná nejpravděpodobnějším vysvětlením dnešní přítomnosti Lithia-6, že je pozůstatkem planetárního materiálu, který se formoval odděleně a pak ho absorbovala mateřská hvězda.

Štítky: Hvězda, Spectroscopy, Hd82943, Extrasolar planetary system, Lithium


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »