Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled do sopky na Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Jaké by to bylo nahlédnout do jedné v současnosti činných sopek na jupiterově měsíci Io? Kaldera v Tupan Patera, pojmenovaná po brazilském bohu hromu, se ukazuje být podivným a nebezpečným místem vyplněným horkou černou lávou, teplými červenými depozity síry z unikajícího plynu a kopcovitým žlutým terénem, také s vysokým obsahem síry. Pohled shora nabídla automatická sonda Galileo, která nyní obíhá kolem Jupitera a koncem minulého roku prosvištěla kolem tohoto aktivního světa. Tupan Patera je ve skutečnosti vulkanická deprese, obklopená skoro kilometr vysokými útesy. Proláklina je široká asi 75 kilometrů. Jelikož Galileo splnil cíle své mise a má málo paliva na manévrování, tak NASA plánuje v roce 2003 zřícení sondy na Jupitera.

Štítky: Io, Sopka


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »