Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled do sopky na Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Jaké by to bylo nahlédnout do jedné v současnosti činných sopek na jupiterově měsíci Io? Kaldera v Tupan Patera, pojmenovaná po brazilském bohu hromu, se ukazuje být podivným a nebezpečným místem vyplněným horkou černou lávou, teplými červenými depozity síry z unikajícího plynu a kopcovitým žlutým terénem, také s vysokým obsahem síry. Pohled shora nabídla automatická sonda Galileo, která nyní obíhá kolem Jupitera a koncem minulého roku prosvištěla kolem tohoto aktivního světa. Tupan Patera je ve skutečnosti vulkanická deprese, obklopená skoro kilometr vysokými útesy. Proláklina je široká asi 75 kilometrů. Jelikož Galileo splnil cíle své mise a má málo paliva na manévrování, tak NASA plánuje v roce 2003 zřícení sondy na Jupitera.

Štítky: Io, Sopka


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »