Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Kentauru rentgenově

Uznání: J. Sanders, A. Fabian, (IoA Cambridge), NASA

Kupa v Kentauru je hejnem stovek galaxií vzdálená zhruba 170 miliónů světelných let. Stejně jako jiné nesmírně velké galaktické kupy, tak je i kupa v Kentauru vyplněna plynem o teplotě 10 miliónů stupňů či více. To činí kupu zářivým zdrojem kosmického rentgenového záření. Přestože na tomto rentgenovém snímku ve falešných barvách z observatoře Chandra nejsou vidět jednotlivé galaxie, tak snímek vykazuje významné podrobnosti v plynu kupy v centrální oblasti, včetně velké zakřivené brázdy 70000 světelných let dlouhé. Barvy odpovídají teplotám podle rentgenových údajů s odstíny od červené, přes žlutou a zelenou, k modré barvě, v pořadí od chladných po horké teploty. Odhaduje se, že hmota samotné brázdy plynu je asi miliardkrát větší než je hmota Slunce. Může jít o vzruch kondenzujícího a chládnoucího plynu podél dráhy hmotné dominantní centrální galaxie, která se kupou pohybuje.

Štítky: Rentgenové paprsky, Kupa galaxií, Centaurus cluster


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »