Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průměrná barva vesmíru

Uznání: Karl Glazebrook & Ivan Baldry (JHU)

Jakou barvu má vesmír? Přesněji, pokud by se celá obloha promíchala, tak jakou barvu by měla výsledná směs? Tato podivínská otázka vyvstala při zjišťování, jaké hvězdy jsou v okolních galaxiích běžné. Nahoře vyobrazenou odpovědí je odstín béžové barvy. Aby astronomové mohli tento odstín určit, tak výpočetně zprůměrovali světlo vyzařované jedním z největších dosud analyzovaných vzorků galaxií: 200000 galaxií z přehlídky 2dF. Výsledné kosmické spektrum má některé emise ve všech částech elektromagnetického spektra, ale kompozitní barvu, která se vnímá jako jediná. Tato barva se stala za posledních 10 miliard let mnohem méně modrou, což ukazuje, že začaly převládat červenější hvězdy. Při soutěži o lepší název barvy stojí za pozornost položky skyvory [nebeská slonovina], univeige [vesmírná béžová] a vítěz: kosmické latté [latté je druh bílé kávy].

Štítky: Vesmír, Color


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »