Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Liščí kožešina

Uznání a copyright: Anglo-Australian Observatory, Photograph by David Malin

Mlhovina okolo jasné hvězdy S Mon je vyplněna tmavým prachem a zářícím plynem. Podivné tvary, které tuto hvězdu obklopují, pocházejí z jemného mezihvězdného prachu, který reaguje komplexními způsoby s energetickým světlem a s horkým plynem vyvrhovaným z mladých hvězd. Oblast hned pod S Mon, což je jasná hvězda na obrázku nahoře, se pro svou barvu a texturu přezdívá jako mlhovina Liščí kožešina. Modrá záře, která přímo obklopuje S Mon vyplývá z odrazů od okolního prachu, který odráží světlo jasných hvězd. Difuznější červená záře zase pochází z emise, kde světlo hvězd ionizuje vodík. Růžové oblasti jsou osvětlené kombinací obou procesů. S Mon je součástí mladé otevřené hvězdokupy pojmenované NGC 2264, která se nachází asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros), hned na sever od mlhovina Kužel.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, NGC 2264


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »