Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt trojhvězdy Plutem a Charonem

Uznání: NACO Team, 8.2-meter VLT (Yepun), ESO

Planety naší Sluneční soustavy příležitostně projdou před jasnou hvězdou. Jelikož hvězdy a planety zaberou na obloze tzak málo místa, tak jsou takové události velice vzácné. Ovšem před dvěma měsíci Pluto a jeho velký měsíc Charon prošly před srovnatelně jasnou trojhvězdnou soustavou známou jako P126. Tato událost byla sledovaním toho, jak se P126 A zeslabuje, užitečná pro studium poměrně neznámé atmosféry Pluta. Snímek nahoře pořídil Velmi velký dalekohled Very Large Telescope v Chile, který k odstranění rozostřovacího vlivu zemské atmosféry využívá deformovatelného zrcadla.

Štítky: Zatmění, Pluto, Charon


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »