Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt trojhvězdy Plutem a Charonem

Uznání: NACO Team, 8.2-meter VLT (Yepun), ESO

Planety naší Sluneční soustavy příležitostně projdou před jasnou hvězdou. Jelikož hvězdy a planety zaberou na obloze tzak málo místa, tak jsou takové události velice vzácné. Ovšem před dvěma měsíci Pluto a jeho velký měsíc Charon prošly před srovnatelně jasnou trojhvězdnou soustavou známou jako P126. Tato událost byla sledovaním toho, jak se P126 A zeslabuje, užitečná pro studium poměrně neznámé atmosféry Pluta. Snímek nahoře pořídil Velmi velký dalekohled Very Large Telescope v Chile, který k odstranění rozostřovacího vlivu zemské atmosféry využívá deformovatelného zrcadla.

Štítky: Zatmění, Pluto, Charon


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »