Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze zbytku po Tychonově supernově

Uznání: SAO, CXC, NASA

Dánský astronom Tycho Brahe zaznamenal v roce 1572 v souhvězdí Kasiopeji náhlé zjevení jasné nové hvězdy. Nová hvězda se během několika měsíců ztratila z dohledu a nyní se věří, že to musela být supernova, jedna z posledních hvězdných explozí pozorovaných v naší Galaxii Mléčné dráze. Na tomto podrobném rentgenovém snímku ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra je rozpínající se mračno trosek, nyní známé jako Tychonův zbytek supernovy. Nejenergetičtější rentgenové paprsky reprezentované modrou barvou vycházejí z oblastí zasažených rázem podél vnějších okrajů zbytku po supernově a odpovídají plynu při teplotách 20 miliónů stupňů Celsia. Vnitřku zbytku dominují rentgenové paprsky z chladnějšího plynu (jenom něco kolem 10 miliónů!). Na rozdíl od jiných zbytků supernov, nelze nalézt žádný centrální bodový zdroj, což podporuje teorii, že původ této hvězdné exploze způsobila nukleární detonace po vyhoření, která nakonec zničila bílého trpaslíka. Tychonův zbytek po supernově je ve vzdálenosti asi 7500 světelných let a má napříč asi 20 světelných let. Zorné pole tohoto rentgenového snímku s celkově sférickým mračnem bylo vespod lehce oříznuto.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Tycho Brahe, Snr 004.5+06.8


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »