Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy 2001: Meteory v perspektivě

Uznání a copyright: Christophe Marlot

Roj Leonid 2001 byl natolik intenzivní, že bylo snadné vytušit radiant meteorického roje, což je místo na obloze, ze kterého se zdánlivě rozlétají stopy meteorů. Ale kousíčky trosek komety Tempel-Tuttle, které vytvářely meteory, se ve skutečnosti pohybovaly po rovnoběžných drahách, jak sledovaly dráhy své rodičovské komety. Jejich zjevné rozbíhání z radiantu roje je jednoduše způsobováno perspektivou, jak se pozorovatelé dívají na proud kosmických trosek. Tuto časovou expozici, která zaznamenává hvězdy jako oblouky a řadu meteorů, pořídil z observatoře SoBaekSan v Jižní Koreji astronom Christophe Marlot při dešti Leonid v roce 2001, když byl radiant nad horizontem. Jelikož se Marlot díval ve směru proudu kosmických trosek, tak tato perspektiva ve skutečnosti ukazuje červeně zbarvené stopy meteorů, jak se sbíhají k bodu, který je pod horizontem a je opakem radiantu, čili je antiradiantem Leonid.

Štítky: Meteor, 2001 Leonids, Sobaeksan observatory, Radiant, Anti-radiant


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »