Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy 2001: Meteory v perspektivě

Uznání a copyright: Christophe Marlot

Roj Leonid 2001 byl natolik intenzivní, že bylo snadné vytušit radiant meteorického roje, což je místo na obloze, ze kterého se zdánlivě rozlétají stopy meteorů. Ale kousíčky trosek komety Tempel-Tuttle, které vytvářely meteory, se ve skutečnosti pohybovaly po rovnoběžných drahách, jak sledovaly dráhy své rodičovské komety. Jejich zjevné rozbíhání z radiantu roje je jednoduše způsobováno perspektivou, jak se pozorovatelé dívají na proud kosmických trosek. Tuto časovou expozici, která zaznamenává hvězdy jako oblouky a řadu meteorů, pořídil z observatoře SoBaekSan v Jižní Koreji astronom Christophe Marlot při dešti Leonid v roce 2001, když byl radiant nad horizontem. Jelikož se Marlot díval ve směru proudu kosmických trosek, tak tato perspektiva ve skutečnosti ukazuje červeně zbarvené stopy meteorů, jak se sbíhají k bodu, který je pod horizontem a je opakem radiantu, čili je antiradiantem Leonid.

Štítky: Meteor, 2001 Leonids, Sobaeksan observatory, Radiant, Anti-radiant


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »