Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Země o půlnoci

Credit: GOES Project, GSFC, NASA

Severní polokoule Země je na tomto dramatickém pohledu z oběžné dráhy, zaznamenaném kolem místní půlnoci 22. června 1996 družicí Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES-8), vykreslena jako sluncem osvětlený srpek. Astronomické výpočty říkají, že to bylo to dva dny po slunovratu, prvním dnu léta na severní a zimy na jižní polokouli. Podle programu geocentrických astronomických událostí nastává opět dnes, v 19 hodin a 10 minut světového času, kdy dosáhne Slunce své nejsevernější deklinace, na severní polokouli letní slunovrat. To znamená, že dnešní den je na severu také nejdelším dnem roku, s arktickými oblastmi blízko horní části snímku vystavenými 24 hodinám denního světla. Atmosférický rozptyl slunečního světla způsobuje, že při pohledu k jihu podél nejzazšího okraje Země, je tento okraj viditelný i mimo oblast přímo osvětlenou Sluncem.

Štítky: Země, Slunovrat, Goes satellite


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »