Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Země o půlnoci

Credit: GOES Project, GSFC, NASA

Severní polokoule Země je na tomto dramatickém pohledu z oběžné dráhy, zaznamenaném kolem místní půlnoci 22. června 1996 družicí Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES-8), vykreslena jako sluncem osvětlený srpek. Astronomické výpočty říkají, že to bylo to dva dny po slunovratu, prvním dnu léta na severní a zimy na jižní polokouli. Podle programu geocentrických astronomických událostí nastává opět dnes, v 19 hodin a 10 minut světového času, kdy dosáhne Slunce své nejsevernější deklinace, na severní polokouli letní slunovrat. To znamená, že dnešní den je na severu také nejdelším dnem roku, s arktickými oblastmi blízko horní části snímku vystavenými 24 hodinám denního světla. Atmosférický rozptyl slunečního světla způsobuje, že při pohledu k jihu podél nejzazšího okraje Země, je tento okraj viditelný i mimo oblast přímo osvětlenou Sluncem.

Štítky: Země, Slunovrat, Goes satellite


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »