Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Země o půlnoci

Credit: GOES Project, GSFC, NASA

Severní polokoule Země je na tomto dramatickém pohledu z oběžné dráhy, zaznamenaném kolem místní půlnoci 22. června 1996 družicí Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES-8), vykreslena jako sluncem osvětlený srpek. Astronomické výpočty říkají, že to bylo to dva dny po slunovratu, prvním dnu léta na severní a zimy na jižní polokouli. Podle programu geocentrických astronomických událostí nastává opět dnes, v 19 hodin a 10 minut světového času, kdy dosáhne Slunce své nejsevernější deklinace, na severní polokouli letní slunovrat. To znamená, že dnešní den je na severu také nejdelším dnem roku, s arktickými oblastmi blízko horní části snímku vystavenými 24 hodinám denního světla. Atmosférický rozptyl slunečního světla způsobuje, že při pohledu k jihu podél nejzazšího okraje Země, je tento okraj viditelný i mimo oblast přímo osvětlenou Sluncem.

Štítky: Země, Slunovrat, Goes satellite


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »