Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Země o půlnoci

Credit: GOES Project, GSFC, NASA

Severní polokoule Země je na tomto dramatickém pohledu z oběžné dráhy, zaznamenaném kolem místní půlnoci 22. června 1996 družicí Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES-8), vykreslena jako sluncem osvětlený srpek. Astronomické výpočty říkají, že to bylo to dva dny po slunovratu, prvním dnu léta na severní a zimy na jižní polokouli. Podle programu geocentrických astronomických událostí nastává opět dnes, v 19 hodin a 10 minut světového času, kdy dosáhne Slunce své nejsevernější deklinace, na severní polokouli letní slunovrat. To znamená, že dnešní den je na severu také nejdelším dnem roku, s arktickými oblastmi blízko horní části snímku vystavenými 24 hodinám denního světla. Atmosférický rozptyl slunečního světla způsobuje, že při pohledu k jihu podél nejzazšího okraje Země, je tento okraj viditelný i mimo oblast přímo osvětlenou Sluncem.

Štítky: Země, Slunovrat, Goes satellite


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »