Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří hvězdná skvrna na HD 12545

Uznání a copyright: K. Strassmeier (U. Wien), Coude Feed Telescope, AURA, NOAO, NSF

Co by mohlo způsobit, aby měla hvězda tak velkou skvrnu? Samotné naše Slunce má často sluneční skvrny, poměrně chladné tmavé magnetické prolákliny, které se pohybují po povrchu. HD 12545 má ovšem největší dosud pozorované hvězdné skvrny. K vytvoření tohoto obrázku ve falešných barvách bylo využito dopplerovského zobrazování, které využívá jemných změn v barvě způsobených otáčením hvězdy. Svislý proužek vpravo udává rozsah teplot v Kelvinech. Tento podvojný obr RS CVn star též známý jako XX Trianguli je vidět i triedrem v souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum). Předpokládá se, že hvězdné skvrny jsou způsobovány silnými magnetickými poli, která zabraňují toku horkého materiálu na povrch.

Štítky: Hvězda, Starspots, RS CVn stars


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »