Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří hvězdná skvrna na HD 12545

Uznání a copyright: K. Strassmeier (U. Wien), Coude Feed Telescope, AURA, NOAO, NSF

Co by mohlo způsobit, aby měla hvězda tak velkou skvrnu? Samotné naše Slunce má často sluneční skvrny, poměrně chladné tmavé magnetické prolákliny, které se pohybují po povrchu. HD 12545 má ovšem největší dosud pozorované hvězdné skvrny. K vytvoření tohoto obrázku ve falešných barvách bylo využito dopplerovského zobrazování, které využívá jemných změn v barvě způsobených otáčením hvězdy. Svislý proužek vpravo udává rozsah teplot v Kelvinech. Tento podvojný obr RS CVn star též známý jako XX Trianguli je vidět i triedrem v souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum). Předpokládá se, že hvězdné skvrny jsou způsobovány silnými magnetickými poli, která zabraňují toku horkého materiálu na povrch.

Štítky: Hvězda, Starspots, RS CVn stars


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »