Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 3982 před supernovou

Uznání: Stephen Smartt (U. Cambridge), HST, ESA, NASA

Jak vypadají hvězdy těsně před tím, než vybuchnou? Aby na to astronomové přišli, tak už nyní pořizují podrobné fotografie okolních galaxií, ještě před tím, než je nějaká supernova vidět. Doufají, že v nadcházejících letech vybuchne jedna hvězda zachycená na některém ze stovek snímků galaxií s vysokým rozlišením. Pokud ano, tak archivní snímky jako je ten nahoře z dalekohledu Hubble Space Telescope budou moci být prozkoumány, jak ta hvězda původně vypadala. Tato informace je pravděpodobně důležitá pro lepší pochopení jak a proč vznikají supernovy, stejně tak jako proč se některé supernovy jeví jasnější než jiné. Krásná spirální galaxie NGC 3982 na snímku nahoře ukazuje početná spirální ramena zaplněná jasnými hvězdami, modrými hvězdokupami a tmavými prachovými pásy. NGC 3982 má asi 30 000 světelných let, nachází se asi 60 miliónů světelných let od Země a lze ji uvidět i malým dalekohledem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: Spirální galaxie, NGC 3982


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »