Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové paprsky ukazují na hvězdu roztrhanou černou dírou

Uznání ilustrace: M. Weiss, CXC, NASA

Co by mohlo roztrhat hvězdu? Černá díra. Obrovské černé díry o správné hmotnosti přitahují čelo těsně procházející hvězdy mnohem silněji než odvrácenou část. Tak silná slapová síla by hvězdu protáhla a pravděpodobně by vyvolala padání plynu z hvězdy do černé díry. O plynu, který padá dovnitř černé díry se předpovídá, že by emitoval zrovna takový výron rentgenového záření, jaký byl nedávno pozorován ve středu galaxie RX J1242-11. Postup destrukce líčí umělecká ilustrace nahoře a přitom předpokládá, že zborcení obrazu efekty gravitační čočky od černé díry je nějak vypnuto. Většina zbytků hvězdy by odlétla do galaxie. Takové události jsou vzácné a pro typické černé díry v centrech typických galaxií se vyskytují se možná jen jednou za 10 000 let.

Štítky: Hvězda, Černá díra


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »