Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Srdce a Duše

Uznání a copyright: Richard Crisp (narrowbandimaging.com)

Nachází se srdce a duše naší Galaxie v Kasiopeji (Cassiopeia)? Pravděpodobně ne, ale jsou tam dvě jasné emisní mlhoviny nazývané Srdce a Duše. Mlhovina Srdce, oficiálně pojmenovaná IC 1805, je vidět vpravo nahoře a má tvar připomínající klasický symbol srdce. Obě mlhoviny nahoře jsou vidět ve falešných barvách a jasně září ve světle excitovaného vodíku. Na snímku je několik mladých otevřených hvězdokup, které jsou vidět nahoře a kolem středů mlhovin. Světlu z těchto mlhovin, které dohromady zabírají asi 300 světelných let, to k nám trvá asi 6000 let. Studium hvězd a hvězdokup v mlhovinách Srdce a Duše se zaměřuje na to, jak hmotné hvězdy vznikají a jak ovlivňují svoje prostředí.

Štítky: Ic1805, Heart nebula, Soul Nebula


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »