Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Srdce a Duše

Uznání a copyright: Richard Crisp (narrowbandimaging.com)

Nachází se srdce a duše naší Galaxie v Kasiopeji (Cassiopeia)? Pravděpodobně ne, ale jsou tam dvě jasné emisní mlhoviny nazývané Srdce a Duše. Mlhovina Srdce, oficiálně pojmenovaná IC 1805, je vidět vpravo nahoře a má tvar připomínající klasický symbol srdce. Obě mlhoviny nahoře jsou vidět ve falešných barvách a jasně září ve světle excitovaného vodíku. Na snímku je několik mladých otevřených hvězdokup, které jsou vidět nahoře a kolem středů mlhovin. Světlu z těchto mlhovin, které dohromady zabírají asi 300 světelných let, to k nám trvá asi 6000 let. Studium hvězd a hvězdokup v mlhovinách Srdce a Duše se zaměřuje na to, jak hmotné hvězdy vznikají a jak ovlivňují svoje prostředí.

Štítky: Ic1805, Heart nebula, Soul Nebula


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »