Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Srdce a Duše

Uznání a copyright: Richard Crisp (narrowbandimaging.com)

Nachází se srdce a duše naší Galaxie v Kasiopeji (Cassiopeia)? Pravděpodobně ne, ale jsou tam dvě jasné emisní mlhoviny nazývané Srdce a Duše. Mlhovina Srdce, oficiálně pojmenovaná IC 1805, je vidět vpravo nahoře a má tvar připomínající klasický symbol srdce. Obě mlhoviny nahoře jsou vidět ve falešných barvách a jasně září ve světle excitovaného vodíku. Na snímku je několik mladých otevřených hvězdokup, které jsou vidět nahoře a kolem středů mlhovin. Světlu z těchto mlhovin, které dohromady zabírají asi 300 světelných let, to k nám trvá asi 6000 let. Studium hvězd a hvězdokup v mlhovinách Srdce a Duše se zaměřuje na to, jak hmotné hvězdy vznikají a jak ovlivňují svoje prostředí.

Štítky: Ic1805, Heart nebula, Soul Nebula


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »