Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový portrét hvězdokupy Trumpler 14

Uznání: L. Townsley (PSU) et al., CXC, NASA

Div jižní oblohy planety Země, hvězdokupa Trumpler 14, se nachází asi devět tisíc světelných let daleko v komplexu Carina, v bohaté hvězdotvorné oblasti na okraji obrovského molekulárního mraku. Tento rentgenový portrét hvězdokupy Trumpler 14 ve falešných barvách z družicové observatoře Chandra zabírá více jak 40 světelných let a ukazuje úžasné podrobnosti v kupě s největší koncentrací hmotných hvězd v Galaxii. Horké hvězdy z kupy, které výrazně ovlivňují svoje okolí, jsou staré sotva milión let. Energetické větry z hvězd vyfoukaly v hustém mračnu dutinu a zaplnily ji rázy zahřátým plynem, který emituje rentgenové záření. Během příštích několika miliónů let tyto hvězdy rychle vyčerpají svoje nukleární palivo, vybuchnou jako supernovy a svoje okolí přitom zaplaví plyne obohaceným o těžké prvky.

Štítky: Hvězdokupa, Rentgenový, Massive star, Trumpler 14


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »