Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupy z NGC 1313

Uznání: NASA, ESA, Anne Pellerin (STScI)

Na tomto ostrém kompozitním snímku spirální galaxie s příčkou NGC 1313 kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu jsou vidět jednotlivé hvězdy jako zrnka písku na kosmické pláži. Zobrazená vnitřní oblast galaxie má asi 10 000 světelných let. Hubblova jedinečná schopnost rozlišit jednotlivé hvězdy v galaxii vzdálené 14 miliónů světelných let byla využita pro odhalení zániku hvězdokup, jejichž jasné mladé hvězdy jsou rozesety přes celý disk galaxie, jak se hvězdokupy rozplynuly. Výzkum hvězd a kup v externí galaxii NGC 1313 nabízí vodítka k tomu, jak vznikaly hvězdy a k vývoji hvězdokup v naší vlastní Mléčné dráze.

Štítky: Hvězdokupy, Hubble, Ngc1313


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planeta Venuše klesá k západnímu obzoru

Další informace »