Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1333 Hvězdný prach

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Ve viditelném světle je NGC 1333 vidět jako reflekční mlhovina, u které dominují modré barvy charakteristické pro prachem odrážené světlo hvězd. Nachází se na okraji hvězdotvorného molekulárního mračna ve vzdálenosti zhruba 1000 světelných let v hrdinském souhvězdí Perseus. Tento velice podrobný pohled zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 1313 asi 4 světelné roky. Ukazuje podrobnosti prachové oblasti spolu s náznaky kontrastní emise červených výtrysků a zářícího plynu z nedávno vzniklých hvězd. NGC 1333 obsahuje stovky hvězd mladších než jeden milión let, z nichž je většina pro optické dalekohledy stále zakrytá všudypřítomným hvězdným prachem. Toto chaotické prostředí se může podobat tomu, ve kterém před 4,5 miliardami let vzniklo naše vlastní Slunce.

Štítky: Star-formation, Prach, Reflekční mlhovina, Ngc1333


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »