Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středověká astronomie z kláštera Melk

Uznání: Paul Beck (Univ. Vienna), Georg Zotti (Vienna Inst. Arch. Science)
Copyright: Library of Melk Abbey, Frag. 229

Tento náhodně objevený rukopis poskytuje grafický náhled do středověké astronomie ještě před renesancí a vlivem osobností jako Mikuláš Koperník, Tycho Brahe, Johanes Kepler a Galileo. Tato zajímavá stránka je součástí skripta o astronomii zpracovaného mnichem magistrem Wolfgangem ze Štýrska před rokem 1490 v klášteře Melk v Rakousku. Horní desky jasně ilustrují nezbytnou geometrii pro měsíční (vlevo) a sluneční zatmění v zeměstředné Ptolemaivě soustavě. Dole vlevo je diagram Ptolemaiova pohledu na sluneční soustavu a dole vpravo je tabulka k výpočtu data velikonoční neděle v juliánském kalendáři. Text vpravo nahoře vysvětluje pohyby planet podle Ptolemaiovy soustavy. Původní stránka rukopisu je jako součást zvláštní expozice k vidění v historickém klášteře Melk.
Oprava: Na nesprávně uvedené jméno Tycho de Brahe už v anglickém originálu upozornil 21.4. Jaro Zastoupil.

Štítky: Zatmění, Astronomy manuscript, Melk abbey, Ptolemy, History


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »