Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středověká astronomie z kláštera Melk

Uznání: Paul Beck (Univ. Vienna), Georg Zotti (Vienna Inst. Arch. Science)
Copyright: Library of Melk Abbey, Frag. 229

Tento náhodně objevený rukopis poskytuje grafický náhled do středověké astronomie ještě před renesancí a vlivem osobností jako Mikuláš Koperník, Tycho Brahe, Johanes Kepler a Galileo. Tato zajímavá stránka je součástí skripta o astronomii zpracovaného mnichem magistrem Wolfgangem ze Štýrska před rokem 1490 v klášteře Melk v Rakousku. Horní desky jasně ilustrují nezbytnou geometrii pro měsíční (vlevo) a sluneční zatmění v zeměstředné Ptolemaivě soustavě. Dole vlevo je diagram Ptolemaiova pohledu na sluneční soustavu a dole vpravo je tabulka k výpočtu data velikonoční neděle v juliánském kalendáři. Text vpravo nahoře vysvětluje pohyby planet podle Ptolemaiovy soustavy. Původní stránka rukopisu je jako součást zvláštní expozice k vidění v historickém klášteře Melk.
Oprava: Na nesprávně uvedené jméno Tycho de Brahe už v anglickém originálu upozornil 21.4. Jaro Zastoupil.

Štítky: Zatmění, Astronomy manuscript, Melk abbey, Ptolemy, History


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »