Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středověká astronomie z kláštera Melk

Uznání: Paul Beck (Univ. Vienna), Georg Zotti (Vienna Inst. Arch. Science)
Copyright: Library of Melk Abbey, Frag. 229

Tento náhodně objevený rukopis poskytuje grafický náhled do středověké astronomie ještě před renesancí a vlivem osobností jako Mikuláš Koperník, Tycho Brahe, Johanes Kepler a Galileo. Tato zajímavá stránka je součástí skripta o astronomii zpracovaného mnichem magistrem Wolfgangem ze Štýrska před rokem 1490 v klášteře Melk v Rakousku. Horní desky jasně ilustrují nezbytnou geometrii pro měsíční (vlevo) a sluneční zatmění v zeměstředné Ptolemaivě soustavě. Dole vlevo je diagram Ptolemaiova pohledu na sluneční soustavu a dole vpravo je tabulka k výpočtu data velikonoční neděle v juliánském kalendáři. Text vpravo nahoře vysvětluje pohyby planet podle Ptolemaiovy soustavy. Původní stránka rukopisu je jako součást zvláštní expozice k vidění v historickém klášteře Melk.
Oprava: Na nesprávně uvedené jméno Tycho de Brahe už v anglickém originálu upozornil 21.4. Jaro Zastoupil.

Štítky: Zatmění, Astronomy manuscript, Melk abbey, Ptolemy, History


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »