Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středověká astronomie z kláštera Melk

Uznání: Paul Beck (Univ. Vienna), Georg Zotti (Vienna Inst. Arch. Science)
Copyright: Library of Melk Abbey, Frag. 229

Tento náhodně objevený rukopis poskytuje grafický náhled do středověké astronomie ještě před renesancí a vlivem osobností jako Mikuláš Koperník, Tycho Brahe, Johanes Kepler a Galileo. Tato zajímavá stránka je součástí skripta o astronomii zpracovaného mnichem magistrem Wolfgangem ze Štýrska před rokem 1490 v klášteře Melk v Rakousku. Horní desky jasně ilustrují nezbytnou geometrii pro měsíční (vlevo) a sluneční zatmění v zeměstředné Ptolemaivě soustavě. Dole vlevo je diagram Ptolemaiova pohledu na sluneční soustavu a dole vpravo je tabulka k výpočtu data velikonoční neděle v juliánském kalendáři. Text vpravo nahoře vysvětluje pohyby planet podle Ptolemaiovy soustavy. Původní stránka rukopisu je jako součást zvláštní expozice k vidění v historickém klášteře Melk.
Oprava: Na nesprávně uvedené jméno Tycho de Brahe už v anglickém originálu upozornil 21.4. Jaro Zastoupil.

Štítky: Zatmění, Astronomy manuscript, Melk abbey, Ptolemy, History


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »