Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Motýlek z vylepšeného Hubbla

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team

Jasné hvězdokupy a mlhoviny na pozemské noční obloze nesou často názvy květin nebo hmyzu a NGC 6302 není vyjímkou. Centrální hvězda této planetární mlhoviny s odhadovanou teplotou 250 000°C je výjmečně horká a jasně září v ultrafialovém světle, ale z přímého pohledu je skrytá hustým prstencem prachu. Nahoře je vidět podrobný snímek mlhoviny kolem umírající hvězdy, který pořídil nově vylepšený Hubblův kosmický dalekohled. V pravém rohu nahoře je vidět, že prachový prstenec kolem centrální hvězdy protíná jasnou dutinu ionizovaného plynu a je vidět téměř z boku. V tomto žhavém hvězdném prachovém kosmickém úmrtním rubáši byl nedávno detekován molekulární vodík. NGC 6302 se nachází asi 4000 světelných let daleko v arachnologicky správném souhvězdí Štír (Scorpius).

Štítky: Ngc 6302, Butterfly Nebula, Upgraded Hubble


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »