Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladé hvězdy v mračnu Rho Ophiuchi

Uznání: NASA JPL-Caltech, Harvard-Smithsonian CfA

Na tomto nádherném pohledu ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu září na infračervených vlnových délkách mračna kosmického prachu s vnořenými nově zrozenými hvězdami. Na obrázku je jedna z nejbližších hvězdotvorných oblastí, část oblačného komplexu Rho Ophiuchi ve vzdálenosti asi 400 světelných let u jižního okraje celkem vyslovitelného souhvězdí Ophiuchus. Tento pohled v odhadované vzdálenosti zabírá asi 5 světelných let. Nově zrozené hvězdy po svém vzniku ve velkém mračnu studeného molekulárního vodíku okolní prach zahřívají a vytvářejí infračervenou záři. Výzkum této oblasti v pronikavém infračerveném světle odhalil asi 300 vznikajících nebo nově zrozených hvězd, jejichž věk lze odhadnout na 300 000 let, takže ve srovnání se stářím Slunce 5 miliard let jsou velmi mladé.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Rho ophiuchus cloud, Ldn 1688, Yso


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »