Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné body na tichém Slunci

Uznání: J. Sanchez Almeida (IAC), et al.

Sluneční povrch zblízka je na tomto snímku klidného Slunce s velmi vysokým rozlišením úžasná skládanka z granulí. Konvekcí způsobované granule jsou horké, stoupající sloupce plazmy ohraničené tmavými pásy chladnější, sestupující plazmy. Ale tento vysokorozlišující pohled ukazuje, že ty tmavé pásy jsou posety malými, kontrastními jasnými body. Tyto jasné body jsou na slunečním povrchu trvale přítomny a nezdá se, že by souvisely se slunečními skvrnami, které přicházejí a mizí v průběhu magnetického slunečního cyklu. Tyto jasné skvrny jsou nicméně oblasti koncentrovaného magnetického pole a jsou jasné proto, že magnetický tlak otevírá okno do žhavějších, hlubších vrstev pod fotosférou. Abyste si udělali představu o měřítku, tak ta bílá čára vlevo dole odpovídá na slunečním povrchu 5000 kilometrům. Tento ostrý, úzkopásmový snímek byl pořízen v září 2007 pomocí Švédského slunečního dalekohledu na astronomickém ostrově La Palma.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Granule, Bright point


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »