Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné body na tichém Slunci

Uznání: J. Sanchez Almeida (IAC), et al.

Sluneční povrch zblízka je na tomto snímku klidného Slunce s velmi vysokým rozlišením úžasná skládanka z granulí. Konvekcí způsobované granule jsou horké, stoupající sloupce plazmy ohraničené tmavými pásy chladnější, sestupující plazmy. Ale tento vysokorozlišující pohled ukazuje, že ty tmavé pásy jsou posety malými, kontrastními jasnými body. Tyto jasné body jsou na slunečním povrchu trvale přítomny a nezdá se, že by souvisely se slunečními skvrnami, které přicházejí a mizí v průběhu magnetického slunečního cyklu. Tyto jasné skvrny jsou nicméně oblasti koncentrovaného magnetického pole a jsou jasné proto, že magnetický tlak otevírá okno do žhavějších, hlubších vrstev pod fotosférou. Abyste si udělali představu o měřítku, tak ta bílá čára vlevo dole odpovídá na slunečním povrchu 5000 kilometrům. Tento ostrý, úzkopásmový snímek byl pořízen v září 2007 pomocí Švédského slunečního dalekohledu na astronomickém ostrově La Palma.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Granule, Bright point


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »