Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

700 kilometrů od komety Hartley 2

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UMD, EPOXI Mission

Jaký je to druh komety? Kosmická sonda NASA EPOXI minulý týden prolétla kolem komety 103P/Hartley, též známé jako kometa Hartley 2, a pořídila snímky a údaje, které jsou jak podivné, tak i fascinující. Snímek nahoře pořídila sonda EPOXI nedaleko svého největšího přiblížení až na 700 kilometrů. Jak se dalo čekat, kometa samotná je převracejícím se ledovcem na oběžné dráze kolem Slunce mezi Zemí a Jupiterem. Co se ovšem nečekalo jsou útvary na snímku, které nastolují spousty otázek. Například, kde jsou všechny krátery? Proč je velká hladká oblast uprostřed? Nakolik je kometa Hartley 2 volnou hromadou prachu a kousků ledu. Některé z těchto otázek mohou zodpovědět budoucí analýzy a porovnání s jádry jiných komet a snad to povede k celkovému lepšímu pochopení komet, meteorů a rané Sluneční soustavy.

Štítky: Kometa, Epoxi, Comet hartley 2


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »