Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Co se děje v centru této spirální galaxie? Galaxie M104 se jmenuje Sombrero pro svoji podobnost s kloboukem a vykazuje výrazný pás prachu a jasné halo hvězd a kulových hvězdokup. Příčina kloboukovitého vzhledu Sombrera tkví v neobvykle velké a rozsáhlé centrální výduti hvězd a tmavých výrazných prachových pásech v disku, který vidíme skoro z boku. Difuzní záři centrální výdutě vyvolávají miliardy starých hvězd. Podrobnější prohlídka výdutě na fotografii nahoře ukazuje mnoho světelných bodů, které jsou ve skutečnosti kulovými hvězdokupami. V nádherných prachových prstencích v M104 sídlí mnoho mladých a jasných hvězd a jsou v nich také spletité podrobnosti, kterým astronomové dosud ještě plně nerozumí. Úplný střed Sombrera září napříč celým elektromagnetickým spektrem a předpokládá se, že hostí i velkou černou díru. Světlo staré padesát miliónů let z galaxie Sombrero lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Spirální galaxie, M104, Sombrero galaxy


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

východ Slunce za Sněžkou

Vrchol Sněžky je ve vzdálenosti 148km.

Další informace »