Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízký vesmír

Uznání: 2MASS, T. H. Jarrett, J. Carpenter, & R. Hurt

Jak opravdu vypadá blízký vesmír? Tento obrázek ukazuje téměř 50 000 galaxií v blízkém vesmíru detekovaných dvoumikronovou přehlídkou oblohy (2MASS) v infračerveném světle. Výsledný obraz je neuvěřitelnou tapisérií galaxií, které poskytují limity jak vesmír vznikal a vyvíjel se. Ten tmavý pás přes střed obrazu je zastíněn prachem v rovině naší vlastní Mléčné dráhy. Dále od galaktické roviny ovšem každá tečka reprezentuje galaxii s barevně kódovanou vzdáleností. Modré tečky jsou bližší galaxie z přehlídky 2MASS, zatímco červenější tečky ukazují na vzdálenější galaxie přehlídky, které mají rudý posuv kolem 0,1. Pojmenované struktury jsou popsány po stranách. Mnoho galaxií je gravitačně vázáno do kup, které se samy volně shlukují do nadkup, které jak se zdá, se někdy řadí do ještě větších struktur.

Štítky: Galaxie, Vesmír, Infračervený


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »