Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízký vesmír

Uznání: 2MASS, T. H. Jarrett, J. Carpenter, & R. Hurt

Jak opravdu vypadá blízký vesmír? Tento obrázek ukazuje téměř 50 000 galaxií v blízkém vesmíru detekovaných dvoumikronovou přehlídkou oblohy (2MASS) v infračerveném světle. Výsledný obraz je neuvěřitelnou tapisérií galaxií, které poskytují limity jak vesmír vznikal a vyvíjel se. Ten tmavý pás přes střed obrazu je zastíněn prachem v rovině naší vlastní Mléčné dráhy. Dále od galaktické roviny ovšem každá tečka reprezentuje galaxii s barevně kódovanou vzdáleností. Modré tečky jsou bližší galaxie z přehlídky 2MASS, zatímco červenější tečky ukazují na vzdálenější galaxie přehlídky, které mají rudý posuv kolem 0,1. Pojmenované struktury jsou popsány po stranách. Mnoho galaxií je gravitačně vázáno do kup, které se samy volně shlukují do nadkup, které jak se zdá, se někdy řadí do ještě větších struktur.

Štítky: Galaxie, Vesmír, Infračervený


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »