Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3132: Mlhovina Prasklá osmička

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Ta slabá a nikoliv ta jasná hvězda u středu NGC 3132 vytvořila tuto krásnou, ale podivnou planetární mlhovinu. Přezdívá se jí mlhovina Prasklá osmička nebo Jižní prstencová mlhovina a zářící plyn pochází z vnějších vrstev hvězdy jako je naše Slunce. Na tomto barevném snímku ve skutečných barvách je vidět horký modrý bazén světla kolem této binární soustavy, které ze svého horkého povrchu pohání tato slabá hvězda. Přestože fotografie zkoumá neobvyklé symetrie, tak její asymetrie pomohly učinit tuto planetární mlhovinu tak složitou. Ani tvar okolní chladnější obálky, ani struktura a umístění chladných vláken prachových pásů probíhajících přes NGC 3132 nejsou doposud dobře prostudovány.

Štítky: Planetární mlhovina, NGC 3132, Eight Burst Nebula


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »