Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 2744: Pandořina kupa galaxií

Image Credit: NASA, ESA, J. Merten (ITA, AOB), & D. Coe (STScI)

Proč je tato kupa galaxií takovou změtí? Kupa Abell 2744 nejenom že je daleko od hladké distribuce, má nejen uzlíky galaxií, ale má i horký rentgenově zářící plyn (červeně vybarvený) v kupě, který se zdá být distribuovaný jinak než temná hmota. Modře vybarvená temná hmota na snímku nahoře zabírá možná až přes 75 procent kupy a musela mít vliv na zborcení obrazů galaxií v pozadí jevem gravitačních čoček. Zdá se, že tato změť je důsledkem pomalé srážky přinejmenším čtyř menších kup galaxií během několika minulých miliard let. Obrázek nahoře kombinuje optické snímky z Hubblova kosmického dalekohledu a z Velmi velkého dalekohledu s rentgenovými snímky z observatoře Chandra. Kupa Abell 2744 se též nazývá Pandořina kupa, měří přes dva milióny světelných let a lze ji spatřit opravdu velkým dalekohledem v souhvězdí Sochaře (Sculptor).

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Abell 2744


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »