Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach a Betelgeuse

ESO, Pierre Kervella (LESIA, Observatoire de Paris), et al.

Kolem červeného veleobra hvězdy Betelgeuse je na tomto kompozitním infračerveném obrázku s vysokým rozlišením z VLT na Evropské jižní observatoři vidět rozsáhlá mlhovina prachu. Samotná hvězda Betelgeuse je vymezena tím malým centrálním červeným kroužkem. Pokud by se nacházela v naší Sluneční soustavě, tak by její průměr téměř pohltil dráhu Jupiteru. Ale daleko do vesmíru, do vzdálenosti asi 60 miliard kilometrů, což je zhruba 400 násobek vzdálenosti Země-Slunce, sahá mnohem větší cirkumstelární prachová obálka. Tento prach nejspíše vznikal, když zbytnělá atmosféra veleobra odhazovala materiál do vesmíru při závěrečné fázi vývoje hmotné hvězdy. Po smíchání s mezihvězdným médiem by z prachu nakonec mohly vzniknout kamenné planety zemského typu jako je Země. Centrální jasná část byla zamaskována, aby se ukázaly slabší rozsáhlejší struktury. Zorné pole zabírá 5,63 obloukové vteřiny.
Oprava: Na překlep ve jménu hvězdy upozornil Čestmír Lengál

Štítky: Prach, Betelgeuse, Circumstellar, Alpha orionis, Red supergiant star


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »