Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach a Betelgeuse

ESO, Pierre Kervella (LESIA, Observatoire de Paris), et al.

Kolem červeného veleobra hvězdy Betelgeuse je na tomto kompozitním infračerveném obrázku s vysokým rozlišením z VLT na Evropské jižní observatoři vidět rozsáhlá mlhovina prachu. Samotná hvězda Betelgeuse je vymezena tím malým centrálním červeným kroužkem. Pokud by se nacházela v naší Sluneční soustavě, tak by její průměr téměř pohltil dráhu Jupiteru. Ale daleko do vesmíru, do vzdálenosti asi 60 miliard kilometrů, což je zhruba 400 násobek vzdálenosti Země-Slunce, sahá mnohem větší cirkumstelární prachová obálka. Tento prach nejspíše vznikal, když zbytnělá atmosféra veleobra odhazovala materiál do vesmíru při závěrečné fázi vývoje hmotné hvězdy. Po smíchání s mezihvězdným médiem by z prachu nakonec mohly vzniknout kamenné planety zemského typu jako je Země. Centrální jasná část byla zamaskována, aby se ukázaly slabší rozsáhlejší struktury. Zorné pole zabírá 5,63 obloukové vteřiny.
Oprava: Na překlep ve jménu hvězdy upozornil Čestmír Lengál

Štítky: Prach, Betelgeuse, Circumstellar, Alpha orionis, Red supergiant star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »