Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach a Betelgeuse

ESO, Pierre Kervella (LESIA, Observatoire de Paris), et al.

Kolem červeného veleobra hvězdy Betelgeuse je na tomto kompozitním infračerveném obrázku s vysokým rozlišením z VLT na Evropské jižní observatoři vidět rozsáhlá mlhovina prachu. Samotná hvězda Betelgeuse je vymezena tím malým centrálním červeným kroužkem. Pokud by se nacházela v naší Sluneční soustavě, tak by její průměr téměř pohltil dráhu Jupiteru. Ale daleko do vesmíru, do vzdálenosti asi 60 miliard kilometrů, což je zhruba 400 násobek vzdálenosti Země-Slunce, sahá mnohem větší cirkumstelární prachová obálka. Tento prach nejspíše vznikal, když zbytnělá atmosféra veleobra odhazovala materiál do vesmíru při závěrečné fázi vývoje hmotné hvězdy. Po smíchání s mezihvězdným médiem by z prachu nakonec mohly vzniknout kamenné planety zemského typu jako je Země. Centrální jasná část byla zamaskována, aby se ukázaly slabší rozsáhlejší struktury. Zorné pole zabírá 5,63 obloukové vteřiny.
Oprava: Na překlep ve jménu hvězdy upozornil Čestmír Lengál

Štítky: Prach, Betelgeuse, Circumstellar, Alpha orionis, Red supergiant star


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »