Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

J102815: Hvězda, která by neměla být

Uznání: ESO, DSS2

Proč má tato hvězda tak málo těžkých prvků? Hvězdy zrozené v generaci našeho Slunce mají ve svých atmosférách očekávanou hojnost prvků těžších než vodík a hélium. Hvězdy zrozené v generacích před naším Sluncem, hvězdy populace II, vytvořily většinu těžkých prvků, které jsou dnes kolem nás a samy sice mají nějaké prvky těžší než H a He, ale méně. Dokonce i nepolapitelné a nikdy neviděné první hvězdy ve vesmíru, hvězdy takzvané populace III by měly mít velkou hmotnost a malé, ale přece jen určité množství těžších prvků. Nicméně se zdá, že hvězda z Mléčné dráhy SDSS J102915+172927 má méně kovů, než bylo kdy předpovězeno pro jakoukoliv hvězdu, včetně přinejmenším 50 krát méně lithia, než by mělo být po velkém třesku. Neobvyklá podstata této hvězdy, původně katalogizované přehlídkou SDSS (Sloan Digital Sky Survey) a která je na snímku nahoře, byla objevena podrobným spektroskopickým pozorováním velmi velkým dalekohledem VLT v Chile. Podle mnoha modelů vývoje hvězd by taková hvězda neměla ani vzniknout. Výzkum stále pokračuje, nejpravděpodobnější hypotéza nyní praví, že prchavé prvotní lithium bylo zničeno ve žhavém jádru hvězdy.

Štítky: Hvězda, Population III, J103815


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »