Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce nad Antarktidou

Uznání a copyright: Carlos Zelayeta (San Martín Station, Antarctica)

Minulý pátek bylo čtvrté a poslední sluneční zatmění roku 2011 vidět jen z vysokých jižních šířek. Pokud jste je neviděli, tak se podívejte na tento snímek této geocentrické nebeské události z velmi vysoké jižní šířky světadílu Antarktida. Záběr z kamery umístěné na stanici San Martín (Argentina) u antarktického hornatého poloostrova míří na jih a východ. Slunce a disk Měsíce v siluetě jsou vidět přes řídké mraky. Svahy hor v popředí jsou součástí větší hory Roman Four Promontory, možná příhodně pojmenované pro svůj strmý zasněžený vzhled podobný římské číslici IV. V roce 2011 nastane ještě jedno zatmění, a to úplné zatmění Měsíce. Části tohoto zatmění budou 10. prosince vidět z většiny planety Země (ale ne z Antarktidy ...).

Štítky: Sluneční zatmění, Antarktida, Partial eclipse


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »