Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce nad Antarktidou

Uznání a copyright: Carlos Zelayeta (San Martín Station, Antarctica)

Minulý pátek bylo čtvrté a poslední sluneční zatmění roku 2011 vidět jen z vysokých jižních šířek. Pokud jste je neviděli, tak se podívejte na tento snímek této geocentrické nebeské události z velmi vysoké jižní šířky světadílu Antarktida. Záběr z kamery umístěné na stanici San Martín (Argentina) u antarktického hornatého poloostrova míří na jih a východ. Slunce a disk Měsíce v siluetě jsou vidět přes řídké mraky. Svahy hor v popředí jsou součástí větší hory Roman Four Promontory, možná příhodně pojmenované pro svůj strmý zasněžený vzhled podobný římské číslici IV. V roce 2011 nastane ještě jedno zatmění, a to úplné zatmění Měsíce. Části tohoto zatmění budou 10. prosince vidět z většiny planety Země (ale ne z Antarktidy ...).

Štítky: Sluneční zatmění, Antarktida, Partial eclipse


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »