Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video s rotací Jupiteru z Pic du Midi

Uznání a copyright: S2P / IMCCE / OPM / JL Dauvergne et al.

Podívejte se na vznešené otáčení největší planety Sluneční soustavy. V Jupiterově záhadné atmosféře lze do podrobností sledovat mnoho zajímavých útvarů, včetně tmavých pásů a světlých zón. Pečlivá prohlídka ukáže, že centrální mraky rotují o něco rychleji, než mračna u pólů. Na začátku je vidět i slavná velká rudá skvrna, ale brzy odrotuje pryč z dohledu a zase se vrátí až skoro na konci videa. Příležitostně se objevují menší bouřkové systémy. Přestože je Jupiter tak velký, tak jeho rotace trvá jen 10 hodin. Pro srovnání, u naší malé Země trvá celá otočka 24 hodin. Zrychlené video s vysokým rozlišením nahoře pořídil minulý rok metrový dalekohled na observatoři Pic du Midi ve francouzských Pyrenejích. Jelikož plyny vodík a hélium jsou bezbarvé a oba prvky tvoří většinu Jupiterovy rozsáhlé atmosféry, tak zůstává neznámo, které stopové prvky pomáhají utvářet pozorované barvy Jupiterových mračen.

Štítky: Jupiter, Film, Pic du midi, Video


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »