Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video s rotací Jupiteru z Pic du Midi

Uznání a copyright: S2P / IMCCE / OPM / JL Dauvergne et al.

Podívejte se na vznešené otáčení největší planety Sluneční soustavy. V Jupiterově záhadné atmosféře lze do podrobností sledovat mnoho zajímavých útvarů, včetně tmavých pásů a světlých zón. Pečlivá prohlídka ukáže, že centrální mraky rotují o něco rychleji, než mračna u pólů. Na začátku je vidět i slavná velká rudá skvrna, ale brzy odrotuje pryč z dohledu a zase se vrátí až skoro na konci videa. Příležitostně se objevují menší bouřkové systémy. Přestože je Jupiter tak velký, tak jeho rotace trvá jen 10 hodin. Pro srovnání, u naší malé Země trvá celá otočka 24 hodin. Zrychlené video s vysokým rozlišením nahoře pořídil minulý rok metrový dalekohled na observatoři Pic du Midi ve francouzských Pyrenejích. Jelikož plyny vodík a hélium jsou bezbarvé a oba prvky tvoří většinu Jupiterovy rozsáhlé atmosféry, tak zůstává neznámo, které stopové prvky pomáhají utvářet pozorované barvy Jupiterových mračen.

Štítky: Jupiter, Film, Pic du midi, Video


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »