Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video s rotací Jupiteru z Pic du Midi

Uznání a copyright: S2P / IMCCE / OPM / JL Dauvergne et al.

Podívejte se na vznešené otáčení největší planety Sluneční soustavy. V Jupiterově záhadné atmosféře lze do podrobností sledovat mnoho zajímavých útvarů, včetně tmavých pásů a světlých zón. Pečlivá prohlídka ukáže, že centrální mraky rotují o něco rychleji, než mračna u pólů. Na začátku je vidět i slavná velká rudá skvrna, ale brzy odrotuje pryč z dohledu a zase se vrátí až skoro na konci videa. Příležitostně se objevují menší bouřkové systémy. Přestože je Jupiter tak velký, tak jeho rotace trvá jen 10 hodin. Pro srovnání, u naší malé Země trvá celá otočka 24 hodin. Zrychlené video s vysokým rozlišením nahoře pořídil minulý rok metrový dalekohled na observatoři Pic du Midi ve francouzských Pyrenejích. Jelikož plyny vodík a hélium jsou bezbarvé a oba prvky tvoří většinu Jupiterovy rozsáhlé atmosféry, tak zůstává neznámo, které stopové prvky pomáhají utvářet pozorované barvy Jupiterových mračen.

Štítky: Jupiter, Film, Pic du midi, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »