Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video s rotací Jupiteru z Pic du Midi

Uznání a copyright: S2P / IMCCE / OPM / JL Dauvergne et al.

Podívejte se na vznešené otáčení největší planety Sluneční soustavy. V Jupiterově záhadné atmosféře lze do podrobností sledovat mnoho zajímavých útvarů, včetně tmavých pásů a světlých zón. Pečlivá prohlídka ukáže, že centrální mraky rotují o něco rychleji, než mračna u pólů. Na začátku je vidět i slavná velká rudá skvrna, ale brzy odrotuje pryč z dohledu a zase se vrátí až skoro na konci videa. Příležitostně se objevují menší bouřkové systémy. Přestože je Jupiter tak velký, tak jeho rotace trvá jen 10 hodin. Pro srovnání, u naší malé Země trvá celá otočka 24 hodin. Zrychlené video s vysokým rozlišením nahoře pořídil minulý rok metrový dalekohled na observatoři Pic du Midi ve francouzských Pyrenejích. Jelikož plyny vodík a hélium jsou bezbarvé a oba prvky tvoří většinu Jupiterovy rozsáhlé atmosféry, tak zůstává neznámo, které stopové prvky pomáhají utvářet pozorované barvy Jupiterových mračen.

Štítky: Jupiter, Film, Pic du midi, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »