Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náznaky Higgse z urychlovače LHC

Uznání a copyright: Maximilien Brice, CERN

Proč mají věci hmotnost? Při hledání odpovědi evropský CERN postavil nejsilnější, lidmi dosud postavený, urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider). LHC už od roku 2008 sráží protony dosud bezprecedentními vzájemnými rychlostmi. LHC zkoumá předpokládané vysvětlení, že hmotnost pochází od obyčejných částic, které se prodírají přes jinak neviditelné, ale všudepřítomné pole virtuálních Higgsových částic. Higgsův mechanismus vzniku hmostnosti by byl podpořen, pokud by vysokoenergetické srážky částic vytvářeli skutečné Higgsovy bosony. Minulý týden oznámily dvě LHC skupiny předběžné náznaky, že by Higgsův boson mohl existovat kolem hmotností 120 GeV. Data ze srážek v LHC jsou také pročesávána po mikro černých děrách, magnetických monopólech a zkoumá se možnost, že každý typ fundamentální částice, který známe, má téměř neviditelný supersymetrický protějšek. Pomoci můžete i vy, projekt LHC@Home umožní každému s osobním počítačem pomáhat vědcům v LHC prohledávat archivní data LHC po těchto podivnostech. Na snímku nahoře je vidět člověk před obřím detektorem ATLAS, což je jeden z šesti detektorů připojených k LHC.

Štítky: LHC, Higgs, Collider


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa Neowise nad Dolním Benešovem

Druhý pokus o vyfocení komety. Původně jsem si myslel, že kometa nepůjde z tohoto místa vidět. Naštěstí byla vidět skvěle. Ještě větší štěstí bylo, že zrovna během focení jedné z fotek padal krásně dlouze viditelný meteor. Sony A7ii, 1x13s, f/4, iso-3200

Další informace »