Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náznaky Higgse z urychlovače LHC

Uznání a copyright: Maximilien Brice, CERN

Proč mají věci hmotnost? Při hledání odpovědi evropský CERN postavil nejsilnější, lidmi dosud postavený, urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider). LHC už od roku 2008 sráží protony dosud bezprecedentními vzájemnými rychlostmi. LHC zkoumá předpokládané vysvětlení, že hmotnost pochází od obyčejných částic, které se prodírají přes jinak neviditelné, ale všudepřítomné pole virtuálních Higgsových částic. Higgsův mechanismus vzniku hmostnosti by byl podpořen, pokud by vysokoenergetické srážky částic vytvářeli skutečné Higgsovy bosony. Minulý týden oznámily dvě LHC skupiny předběžné náznaky, že by Higgsův boson mohl existovat kolem hmotností 120 GeV. Data ze srážek v LHC jsou také pročesávána po mikro černých děrách, magnetických monopólech a zkoumá se možnost, že každý typ fundamentální částice, který známe, má téměř neviditelný supersymetrický protějšek. Pomoci můžete i vy, projekt LHC@Home umožní každému s osobním počítačem pomáhat vědcům v LHC prohledávat archivní data LHC po těchto podivnostech. Na snímku nahoře je vidět člověk před obřím detektorem ATLAS, což je jeden z šesti detektorů připojených k LHC.

Štítky: LHC, Higgs, Collider


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »