Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náznaky Higgse z urychlovače LHC

Uznání a copyright: Maximilien Brice, CERN

Proč mají věci hmotnost? Při hledání odpovědi evropský CERN postavil nejsilnější, lidmi dosud postavený, urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider). LHC už od roku 2008 sráží protony dosud bezprecedentními vzájemnými rychlostmi. LHC zkoumá předpokládané vysvětlení, že hmotnost pochází od obyčejných částic, které se prodírají přes jinak neviditelné, ale všudepřítomné pole virtuálních Higgsových částic. Higgsův mechanismus vzniku hmostnosti by byl podpořen, pokud by vysokoenergetické srážky částic vytvářeli skutečné Higgsovy bosony. Minulý týden oznámily dvě LHC skupiny předběžné náznaky, že by Higgsův boson mohl existovat kolem hmotností 120 GeV. Data ze srážek v LHC jsou také pročesávána po mikro černých děrách, magnetických monopólech a zkoumá se možnost, že každý typ fundamentální částice, který známe, má téměř neviditelný supersymetrický protějšek. Pomoci můžete i vy, projekt LHC@Home umožní každému s osobním počítačem pomáhat vědcům v LHC prohledávat archivní data LHC po těchto podivnostech. Na snímku nahoře je vidět člověk před obřím detektorem ATLAS, což je jeden z šesti detektorů připojených k LHC.

Štítky: LHC, Higgs, Collider


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »