Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náznaky Higgse z urychlovače LHC

Uznání a copyright: Maximilien Brice, CERN

Proč mají věci hmotnost? Při hledání odpovědi evropský CERN postavil nejsilnější, lidmi dosud postavený, urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider). LHC už od roku 2008 sráží protony dosud bezprecedentními vzájemnými rychlostmi. LHC zkoumá předpokládané vysvětlení, že hmotnost pochází od obyčejných částic, které se prodírají přes jinak neviditelné, ale všudepřítomné pole virtuálních Higgsových částic. Higgsův mechanismus vzniku hmostnosti by byl podpořen, pokud by vysokoenergetické srážky částic vytvářeli skutečné Higgsovy bosony. Minulý týden oznámily dvě LHC skupiny předběžné náznaky, že by Higgsův boson mohl existovat kolem hmotností 120 GeV. Data ze srážek v LHC jsou také pročesávána po mikro černých děrách, magnetických monopólech a zkoumá se možnost, že každý typ fundamentální částice, který známe, má téměř neviditelný supersymetrický protějšek. Pomoci můžete i vy, projekt LHC@Home umožní každému s osobním počítačem pomáhat vědcům v LHC prohledávat archivní data LHC po těchto podivnostech. Na snímku nahoře je vidět člověk před obřím detektorem ATLAS, což je jeden z šesti detektorů připojených k LHC.

Štítky: LHC, Higgs, Collider


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »