Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náznaky Higgse z urychlovače LHC

Uznání a copyright: Maximilien Brice, CERN

Proč mají věci hmotnost? Při hledání odpovědi evropský CERN postavil nejsilnější, lidmi dosud postavený, urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider). LHC už od roku 2008 sráží protony dosud bezprecedentními vzájemnými rychlostmi. LHC zkoumá předpokládané vysvětlení, že hmotnost pochází od obyčejných částic, které se prodírají přes jinak neviditelné, ale všudepřítomné pole virtuálních Higgsových částic. Higgsův mechanismus vzniku hmostnosti by byl podpořen, pokud by vysokoenergetické srážky částic vytvářeli skutečné Higgsovy bosony. Minulý týden oznámily dvě LHC skupiny předběžné náznaky, že by Higgsův boson mohl existovat kolem hmotností 120 GeV. Data ze srážek v LHC jsou také pročesávána po mikro černých děrách, magnetických monopólech a zkoumá se možnost, že každý typ fundamentální částice, který známe, má téměř neviditelný supersymetrický protějšek. Pomoci můžete i vy, projekt LHC@Home umožní každému s osobním počítačem pomáhat vědcům v LHC prohledávat archivní data LHC po těchto podivnostech. Na snímku nahoře je vidět člověk před obřím detektorem ATLAS, což je jeden z šesti detektorů připojených k LHC.

Štítky: LHC, Higgs, Collider


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »