Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oběd ve středu Galaxie

Uznání: ESO/MPE/Marc Schartmann

Obluda ve středu naší Galaxie se asi nakrmí. Nedávná pozorování pomocí Velmi velkých dalekohledů ukazují, že se mračno plynu v galaktickém středu dostane příliš blízko superhmotné černé díře. To mračno je protahováno, trhá se, zahřívá se a něco z něho nejspíš v příštích dvou letech spadne do černé díry. Na této umělecké ilustraci je v červené a žluté barvě vidět, co zůstane z chuchvalce po blízkém průchodu kolem černé díry, který z této gravitační smrtelné pasti vpravo po oblouku uniká. Oběžná dráha mračna je vyznačena červeně, zatímco modře jsou vidět oběžné dráhy centrálních hvězd. Odhaduje se, že dovnitř padající mlhovina obsahuje několikanásobek hmot naší Země, přičemž se předpokládá, že centrální černá díra odpovídá rádiovému zdroji Sagittariaus A* a obsahuje hmotu asi čtyř miliónů Sluncí. Jakmile k zániku odsouzený plyn jednou spadne dovnitř, tak se nečeká, že bychom o něm více slyšeli.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Gas cloud


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »