Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oběd ve středu Galaxie

Uznání: ESO/MPE/Marc Schartmann

Obluda ve středu naší Galaxie se asi nakrmí. Nedávná pozorování pomocí Velmi velkých dalekohledů ukazují, že se mračno plynu v galaktickém středu dostane příliš blízko superhmotné černé díře. To mračno je protahováno, trhá se, zahřívá se a něco z něho nejspíš v příštích dvou letech spadne do černé díry. Na této umělecké ilustraci je v červené a žluté barvě vidět, co zůstane z chuchvalce po blízkém průchodu kolem černé díry, který z této gravitační smrtelné pasti vpravo po oblouku uniká. Oběžná dráha mračna je vyznačena červeně, zatímco modře jsou vidět oběžné dráhy centrálních hvězd. Odhaduje se, že dovnitř padající mlhovina obsahuje několikanásobek hmot naší Země, přičemž se předpokládá, že centrální černá díra odpovídá rádiovému zdroji Sagittariaus A* a obsahuje hmotu asi čtyř miliónů Sluncí. Jakmile k zániku odsouzený plyn jednou spadne dovnitř, tak se nečeká, že bychom o něm více slyšeli.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Gas cloud


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »