Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2170: Nebeské zátiší

Uznání a copyright: Leonardo Julio & Carlos Milovic (Astronomia Pampeana)

Je to obraz nebo fotografie? Na tomto krásném nebeském zátiší namalovaném kosmickým štětcem září blízko středu prachová mlhovina NGC 2170. NGC 2170 odráží světlo okolních žhavých hvězd a okolo jsou další modravé reflekční mlhoviny, červená emisní oblast, mnoho tmavých absorpčních mlhovin a pozadí barevných hvězd. Podobně jako malíři zátiší často volí běžné předměty z domácnosti, tak jsou i nahoře zobrazena oblaka plynu, prachu a horké hvězdy, které se běžně nacházejí v tomto prostředí, tedy ve velkých hvězdotvorných molekulárních mračnech v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Obří molekulární mrak Mon R2 je překvapivě blízko, odhaduje se jen kolem pouhých 2400 světelných let daleko. Plátno v této vzdálenosti měří něco přes 60 světelných let.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Painting, Blue stars


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Mars měsíc

Špatná viditelnost,ale aspoň takhle

Další informace »