Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2170: Nebeské zátiší

Uznání a copyright: Leonardo Julio & Carlos Milovic (Astronomia Pampeana)

Je to obraz nebo fotografie? Na tomto krásném nebeském zátiší namalovaném kosmickým štětcem září blízko středu prachová mlhovina NGC 2170. NGC 2170 odráží světlo okolních žhavých hvězd a okolo jsou další modravé reflekční mlhoviny, červená emisní oblast, mnoho tmavých absorpčních mlhovin a pozadí barevných hvězd. Podobně jako malíři zátiší často volí běžné předměty z domácnosti, tak jsou i nahoře zobrazena oblaka plynu, prachu a horké hvězdy, které se běžně nacházejí v tomto prostředí, tedy ve velkých hvězdotvorných molekulárních mračnech v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Obří molekulární mrak Mon R2 je překvapivě blízko, odhaduje se jen kolem pouhých 2400 světelných let daleko. Plátno v této vzdálenosti měří něco přes 60 světelných let.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Painting, Blue stars


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »