Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Zemí v noci

Uznání: Gateway to Astronaut Photography, NASA ; Compilation: Bitmeizer (YouTube);
Music: Freedom Fighters (Two Steps from Hell)

Při letu nad Zemí v noci je vidět spousta podivuhodností. Nedávno vznikla kompilace řady takových podívaných zachycených z Mezinárodní kosmické stanice s odpovídající hudbou. Dole probíhají bílé mraky, oranžová světla měst, blýskání za bouřek a temné modré oceány. Jak video pokračuje, tak obzoru ve zlatavém závoji často zdobí tančící polární záře. Zelené části polárních září typicky zůstávají pod kosmickou stanicí, ale stanice přímo prolétá červenými a fialovými vrcholky polárních září. U okrajů pohledu jsou vidět sluneční panely ISS. Každou sekvenci končí nepřející vlna jasu, což je svítání Sluncem osvětlené části Země a tento úsvit nastává každých 90 minut.

Kvíz: Dokážete identifikovat útvary na Zemi?

Štítky: Země, ISS, Night, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »