Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet jižní oblohou

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Komety Lemmon (C/2012 F6a) a PanSTARRS (C/2011 L4) nyní prolétají jižní oblohou. Na levém okraji tohoto snímku, políčka vybraného ze zrychleného videa (vimeo) pořízeného 12. února, které sleduje komety proti hvězdám pozadí, je vidět limetkově zelená koma a úzký ohon komety Lemmon. Dráha komety Lemmon ji přivedla do blízkosti dobře známých pokladů jižní oblohy Malého Magellanova mračna a kulové hvězdokupy 47 Tucanae (vpravo). Kometa PanSTARRS je vidět na videu později a při pohybu nevýrazným souhvězdím Mikroskopu předvádí širší bělavý ohon. Obě komety jsou vidět triedry a malými dalekohledy, zjasňují se a v nadcházejících měsících míří na severní oblohu.

Videa a diskuze: Výbuch meteoru nad Ruskem

Štítky: Video, Comet lemmon, C/2012 f6, Comet panstarrs, C/2011 l4


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »