Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet jižní oblohou

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Komety Lemmon (C/2012 F6a) a PanSTARRS (C/2011 L4) nyní prolétají jižní oblohou. Na levém okraji tohoto snímku, políčka vybraného ze zrychleného videa (vimeo) pořízeného 12. února, které sleduje komety proti hvězdám pozadí, je vidět limetkově zelená koma a úzký ohon komety Lemmon. Dráha komety Lemmon ji přivedla do blízkosti dobře známých pokladů jižní oblohy Malého Magellanova mračna a kulové hvězdokupy 47 Tucanae (vpravo). Kometa PanSTARRS je vidět na videu později a při pohybu nevýrazným souhvězdím Mikroskopu předvádí širší bělavý ohon. Obě komety jsou vidět triedry a malými dalekohledy, zjasňují se a v nadcházejících měsících míří na severní oblohu.

Videa a diskuze: Výbuch meteoru nad Ruskem

Štítky: Video, Comet lemmon, C/2012 f6, Comet panstarrs, C/2011 l4


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »