Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled přes Abell 68

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage/ESA-Hubble Collaboration - Acknowledgment: Nick Rose

Chtěli byste použít kupu galaxií jako dalekohled? Je to snadnější, než si myslíte, protože vzdálené kupy galaxií přirozeně působí jako silné gravitační čočky. V souladu s Einsteinovou teorií obecné relativity, gravitační hmota kupy, které dominuje temná hmota, ohýbá světlo a vytváří zvětšené a zborcené obrazy ještě více vzdálených galaxií v pozadí. Takový případ ilustruje tento ostrý infračervený snímek z Hubbla na kupě galaxií Abell 68 jako gravitačním dalekohledu, který prozkoumal amatérský astronom Nick Rose při soutěži zpracování obrazu hledání skrytých pokladů ESA a NASA (ESA-Hubble Hidden Treasures). Položte kurzor na obrázek, a uvidíte zvýrazněné očíslované oblasti. Čísla 1 a 2 označují dva obrazy téže galaxie v pozadí. Zborcený obraz galaxie s číslem 2 připomíná dávného vesmírného vetřelce! Číslo 3 označuje člena galaktické kupy, nikoliv gravitačně zaostřený obraz, který byl obrán o svůj vlastní plyn, když se ploužil hustším mezigalaktickým prostředím. Číslo 4 obsahuje mnoho obrazů galaxií v pozadí jako protažené čárky a obloučky. Kupa Abell 68 se nachází asi 2,1 miliardy světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Centrální oblast kupy zabírá na Hubblově pohledu přes 1,2 miliónu světelných let.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Mouse over, Abell 68, Space invader


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »