Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled přes Abell 68

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage/ESA-Hubble Collaboration - Acknowledgment: Nick Rose

Chtěli byste použít kupu galaxií jako dalekohled? Je to snadnější, než si myslíte, protože vzdálené kupy galaxií přirozeně působí jako silné gravitační čočky. V souladu s Einsteinovou teorií obecné relativity, gravitační hmota kupy, které dominuje temná hmota, ohýbá světlo a vytváří zvětšené a zborcené obrazy ještě více vzdálených galaxií v pozadí. Takový případ ilustruje tento ostrý infračervený snímek z Hubbla na kupě galaxií Abell 68 jako gravitačním dalekohledu, který prozkoumal amatérský astronom Nick Rose při soutěži zpracování obrazu hledání skrytých pokladů ESA a NASA (ESA-Hubble Hidden Treasures). Položte kurzor na obrázek, a uvidíte zvýrazněné očíslované oblasti. Čísla 1 a 2 označují dva obrazy téže galaxie v pozadí. Zborcený obraz galaxie s číslem 2 připomíná dávného vesmírného vetřelce! Číslo 3 označuje člena galaktické kupy, nikoliv gravitačně zaostřený obraz, který byl obrán o svůj vlastní plyn, když se ploužil hustším mezigalaktickým prostředím. Číslo 4 obsahuje mnoho obrazů galaxií v pozadí jako protažené čárky a obloučky. Kupa Abell 68 se nachází asi 2,1 miliardy světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Centrální oblast kupy zabírá na Hubblově pohledu přes 1,2 miliónu světelných let.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Mouse over, Abell 68, Space invader


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »