Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné zelené skvrny na obloze

Uznání a copyright: Kevin Snair, Creative Imagery

Co je to? Na tomto videu jsou zcela jistě jisté přírodní úkazy, které se dosud vzpírají jasnému vysvětlení. Zrychlené video nahoře z pozdního léta mělo za účel zachytit Perseidy nad Hopewell Rocks v Novém Brunswicku v Kanadě. Video běží od 11. srpna 21:30 do 3:00 příštího rána a na malebném pozadí zaznamenalo několik meteorů a přeletů družic. Každé políčko představuje 30 sekundovou expozici. Zhruba v 25. sekundě videa ovšem oblohu začíná pokrývat skvrnitá zelená záře. K možným vysvětlením patří světélkování vzduchu, polární záře, blesky z umělých nebo přirozených zdrojů, nebo něco zcela jiného. Tento APOD představuje pokus nejen rozlousknout tuto spletitou hádanku na obloze, ale také změřit síly čtenářstva APODu jako občanské vědy a kolektivního rozumu. Pokud máte představu, co by mohlo tento jev způsobit, přispějte prosím do diskuze (anglicky).

Poznámka: Jak sledovat APOD, pokud americká vláda omezí činnost svých institucí.

Štítky: Mystery, Video, Sky meteors


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »