Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné zelené skvrny na obloze

Uznání a copyright: Kevin Snair, Creative Imagery

Co je to? Na tomto videu jsou zcela jistě jisté přírodní úkazy, které se dosud vzpírají jasnému vysvětlení. Zrychlené video nahoře z pozdního léta mělo za účel zachytit Perseidy nad Hopewell Rocks v Novém Brunswicku v Kanadě. Video běží od 11. srpna 21:30 do 3:00 příštího rána a na malebném pozadí zaznamenalo několik meteorů a přeletů družic. Každé políčko představuje 30 sekundovou expozici. Zhruba v 25. sekundě videa ovšem oblohu začíná pokrývat skvrnitá zelená záře. K možným vysvětlením patří světélkování vzduchu, polární záře, blesky z umělých nebo přirozených zdrojů, nebo něco zcela jiného. Tento APOD představuje pokus nejen rozlousknout tuto spletitou hádanku na obloze, ale také změřit síly čtenářstva APODu jako občanské vědy a kolektivního rozumu. Pokud máte představu, co by mohlo tento jev způsobit, přispějte prosím do diskuze (anglicky).

Poznámka: Jak sledovat APOD, pokud americká vláda omezí činnost svých institucí.

Štítky: Mystery, Video, Sky meteors


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »