Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné zelené skvrny na obloze

Uznání a copyright: Kevin Snair, Creative Imagery

Co je to? Na tomto videu jsou zcela jistě jisté přírodní úkazy, které se dosud vzpírají jasnému vysvětlení. Zrychlené video nahoře z pozdního léta mělo za účel zachytit Perseidy nad Hopewell Rocks v Novém Brunswicku v Kanadě. Video běží od 11. srpna 21:30 do 3:00 příštího rána a na malebném pozadí zaznamenalo několik meteorů a přeletů družic. Každé políčko představuje 30 sekundovou expozici. Zhruba v 25. sekundě videa ovšem oblohu začíná pokrývat skvrnitá zelená záře. K možným vysvětlením patří světélkování vzduchu, polární záře, blesky z umělých nebo přirozených zdrojů, nebo něco zcela jiného. Tento APOD představuje pokus nejen rozlousknout tuto spletitou hádanku na obloze, ale také změřit síly čtenářstva APODu jako občanské vědy a kolektivního rozumu. Pokud máte představu, co by mohlo tento jev způsobit, přispějte prosím do diskuze (anglicky).

Poznámka: Jak sledovat APOD, pokud americká vláda omezí činnost svých institucí.

Štítky: Mystery, Video, Sky meteors


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »