Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné zelené skvrny na obloze

Uznání a copyright: Kevin Snair, Creative Imagery

Co je to? Na tomto videu jsou zcela jistě jisté přírodní úkazy, které se dosud vzpírají jasnému vysvětlení. Zrychlené video nahoře z pozdního léta mělo za účel zachytit Perseidy nad Hopewell Rocks v Novém Brunswicku v Kanadě. Video běží od 11. srpna 21:30 do 3:00 příštího rána a na malebném pozadí zaznamenalo několik meteorů a přeletů družic. Každé políčko představuje 30 sekundovou expozici. Zhruba v 25. sekundě videa ovšem oblohu začíná pokrývat skvrnitá zelená záře. K možným vysvětlením patří světélkování vzduchu, polární záře, blesky z umělých nebo přirozených zdrojů, nebo něco zcela jiného. Tento APOD představuje pokus nejen rozlousknout tuto spletitou hádanku na obloze, ale také změřit síly čtenářstva APODu jako občanské vědy a kolektivního rozumu. Pokud máte představu, co by mohlo tento jev způsobit, přispějte prosím do diskuze (anglicky).

Poznámka: Jak sledovat APOD, pokud americká vláda omezí činnost svých institucí.

Štítky: Mystery, Video, Sky meteors


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »