Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři galaxie v Draku

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Tato trojice galaxií se někdy nazývá Skupina Draka a nachází se v severním souhvězdí (ano hádáte správně) Draka. Zleva doprava jsou vidět spirální galaxie z boku NGC 5981, eliptická galaxie NGC 5982 a spirální galaxie zepředu NGC 5985, všechny v jediném zorném poli, které má jen o něco víc než je velikost úplňku. Tyto galaxie se nacházejí zhruba 100 miliónů světelných let daleko od planety Země a jelikož je tato skupina příliš malá na to, než aby byla galaktickou kupou, tak nebyla katalogizována jako kompaktní skupina. Jasné jádro spirální galaxie viděné ze předu NGC 5985 ukazuje při podrobném průzkumu spektrografy výraznou emisi světla specifické vlnové délky, která astronomy přiměla ji klasifikovat jako Seyfertovu aktivní galaxii. Tento triplet není sice tak známý, jako jiná těsná uskupení galaxií, ale kontrast ve vizuálním vzhledu jej činí atraktivním subjektem pro astrofotografy. Tato impozantní hloubková expozice naznačuje slabé, ostře ohraničené obálky kolem eliptické galaxie NGC 5982, což je důkazem mnohých slučování v minulosti. V ještě větších dálkách jsou vidět ještě vzdálenější galaxie pozadí.

Štítky: Galaxie, Seyfert, Ngc 5985, Ngc 5982, Ngc 5981


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R2 (Swan)

Počasí bohužel nepřeje... Byli jsme trochu zvedaví na R2 swan tak sem ho zkoušel vylovit mezi mrakama ve slabé oblačnosti aspoň na 5 snímcich a trochu tam něco je

Další informace »