Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISON, Mars, Regulus

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Tento nebeský záběr zachytil najednou shora dolů kometu ISON, planetu Mars a Regulus, alfa hvězdu v souhvězdí Lva. Scéna u východního ranního obzoru 15.října měří asi dva stupně. Tím nejbližším, ale nejslabším tělesem je tolik očekávaná kometa ISON (C/2012 S1) vzdálená asi 14 světelných minut (1,7 AJ). Mars je od naší planety jen o něco málo dále. Normálně rudá barva Marsu vzdáleného 16,5 světelných minut (2 AJ) na této expozici vybledla. Regulus ze vzdálenosti 75 světelných let přezařuje jak kometu, tak planetu. Hned nad Regulem je velmi slabá skvrnka světla, což je ve skutečnosti trpasličí galaxie Leo I vzdálená 800 000 světelných let, která se v záři modravé jasné hvězdy skoro ztrácí. U komety ISON se ovšem čeká, že se bude zjasňovat. Jak bude ale jasná není stále zřejmé, ovšem asi nebude tak jasná jako úplněk na noční obloze. Jádro komety ISON může mít průměr 1 až 4 kilometry a mohlo by přežít těsné přiblížení ke Slunci 28. listopadu. Pokud přežije, tak se kometa na pozemském nebi vyšplhá zpátky na východní oblohu na severní polokouli před rozbřeskem počátkem prosince.

Štítky: Mars, Regulus, Trpasličí galaxie, Leo, Comet ISON, C/2012 s1


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »