Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISON, Mars, Regulus

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Tento nebeský záběr zachytil najednou shora dolů kometu ISON, planetu Mars a Regulus, alfa hvězdu v souhvězdí Lva. Scéna u východního ranního obzoru 15.října měří asi dva stupně. Tím nejbližším, ale nejslabším tělesem je tolik očekávaná kometa ISON (C/2012 S1) vzdálená asi 14 světelných minut (1,7 AJ). Mars je od naší planety jen o něco málo dále. Normálně rudá barva Marsu vzdáleného 16,5 světelných minut (2 AJ) na této expozici vybledla. Regulus ze vzdálenosti 75 světelných let přezařuje jak kometu, tak planetu. Hned nad Regulem je velmi slabá skvrnka světla, což je ve skutečnosti trpasličí galaxie Leo I vzdálená 800 000 světelných let, která se v záři modravé jasné hvězdy skoro ztrácí. U komety ISON se ovšem čeká, že se bude zjasňovat. Jak bude ale jasná není stále zřejmé, ovšem asi nebude tak jasná jako úplněk na noční obloze. Jádro komety ISON může mít průměr 1 až 4 kilometry a mohlo by přežít těsné přiblížení ke Slunci 28. listopadu. Pokud přežije, tak se kometa na pozemském nebi vyšplhá zpátky na východní oblohu na severní polokouli před rozbřeskem počátkem prosince.

Štítky: Mars, Regulus, Trpasličí galaxie, Leo, Comet ISON, C/2012 s1


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »