Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISON, Mars, Regulus

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Tento nebeský záběr zachytil najednou shora dolů kometu ISON, planetu Mars a Regulus, alfa hvězdu v souhvězdí Lva. Scéna u východního ranního obzoru 15.října měří asi dva stupně. Tím nejbližším, ale nejslabším tělesem je tolik očekávaná kometa ISON (C/2012 S1) vzdálená asi 14 světelných minut (1,7 AJ). Mars je od naší planety jen o něco málo dále. Normálně rudá barva Marsu vzdáleného 16,5 světelných minut (2 AJ) na této expozici vybledla. Regulus ze vzdálenosti 75 světelných let přezařuje jak kometu, tak planetu. Hned nad Regulem je velmi slabá skvrnka světla, což je ve skutečnosti trpasličí galaxie Leo I vzdálená 800 000 světelných let, která se v záři modravé jasné hvězdy skoro ztrácí. U komety ISON se ovšem čeká, že se bude zjasňovat. Jak bude ale jasná není stále zřejmé, ovšem asi nebude tak jasná jako úplněk na noční obloze. Jádro komety ISON může mít průměr 1 až 4 kilometry a mohlo by přežít těsné přiblížení ke Slunci 28. listopadu. Pokud přežije, tak se kometa na pozemském nebi vyšplhá zpátky na východní oblohu na severní polokouli před rozbřeskem počátkem prosince.

Štítky: Mars, Regulus, Trpasličí galaxie, Leo, Comet ISON, C/2012 s1


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »