Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše, zvířetníkové světlo a galaktický střed

Uznání a copyright: Juergen Schmoll (Durham University, CfAI)

Centrální výduť naší Galaxie Mléčná dráha na tomto zářivém nebi spočívá na pilíři světla. Na tomto snímku pořízeném 22. září pod temnou jihoafrickou oblohou se zdá, že řeky prachu tečou dolů z galaktického středu k Antaresu, žluté alfa hvězdě ze souhvězdí Štíra téměř u vrcholu celé scény. Tím nejjasnějším nebeským světlem zde ovšem není vůbec hvězda, ale planeta Venuše, která je na západní obloze po západu Slunce stále dominantní. Ten sloup světla, který míří od obzoru je nahoru je zvířetníkové světlo. Zvířetníkové světlo vzniká rozptylem slunečního světla na prachu v rovině ekliptiky, které je výrazné na jaře na jižní obloze večer po západu.

Štítky: Venuše, Zvířetníkové světlo, Galaktický střed, Scorpius


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Triplet v Levovi

skupina galaxií

Další informace »