Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše, zvířetníkové světlo a galaktický střed

Uznání a copyright: Juergen Schmoll (Durham University, CfAI)

Centrální výduť naší Galaxie Mléčná dráha na tomto zářivém nebi spočívá na pilíři světla. Na tomto snímku pořízeném 22. září pod temnou jihoafrickou oblohou se zdá, že řeky prachu tečou dolů z galaktického středu k Antaresu, žluté alfa hvězdě ze souhvězdí Štíra téměř u vrcholu celé scény. Tím nejjasnějším nebeským světlem zde ovšem není vůbec hvězda, ale planeta Venuše, která je na západní obloze po západu Slunce stále dominantní. Ten sloup světla, který míří od obzoru je nahoru je zvířetníkové světlo. Zvířetníkové světlo vzniká rozptylem slunečního světla na prachu v rovině ekliptiky, které je výrazné na jaře na jižní obloze večer po západu.

Štítky: Venuše, Zvířetníkové světlo, Galaktický střed, Scorpius


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »