Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše, zvířetníkové světlo a galaktický střed

Uznání a copyright: Juergen Schmoll (Durham University, CfAI)

Centrální výduť naší Galaxie Mléčná dráha na tomto zářivém nebi spočívá na pilíři světla. Na tomto snímku pořízeném 22. září pod temnou jihoafrickou oblohou se zdá, že řeky prachu tečou dolů z galaktického středu k Antaresu, žluté alfa hvězdě ze souhvězdí Štíra téměř u vrcholu celé scény. Tím nejjasnějším nebeským světlem zde ovšem není vůbec hvězda, ale planeta Venuše, která je na západní obloze po západu Slunce stále dominantní. Ten sloup světla, který míří od obzoru je nahoru je zvířetníkové světlo. Zvířetníkové světlo vzniká rozptylem slunečního světla na prachu v rovině ekliptiky, které je výrazné na jaře na jižní obloze večer po západu.

Štítky: Venuše, Zvířetníkové světlo, Galaktický střed, Scorpius


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »