Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sh2 155: Mlhovina Jeskyně

Uznání a copyright: Jimmy Walker

Na tomto zákoutí oblohy je vidět zaprášená, červená zář emisní oblasti Sh2-155, z Sharplessova katalogu, mlhovina Jeskyně. Tato scéna leží v rovině naší Galaxie Mléčná dráha v královském severním souhvězdí Kefeus, asi 2400 světelných let daleko. Astronomický výzkum této oblasti ukazuje, že vznikla na hranici masivního molekulárního mračna Cepheus B a asociace žhavých, mladých, modrých hvězd Cepheus OB 3. Jasný lem ionizovaného vodíku dostává energii z radiace horkých hvězd, kterým dominuje jasná modrá hvězda typu O nad středem snímku. Zářením poháněné ionizační fronty nejspíše vyvolávají kolapsy jader a vznik nových hvězd v jejich vnitřku. Tato kosmická jeskyně s velikostí vhodnou pro hvězdnou porodnici měří asi 10 světelných let.

Štítky: Molekulární mračno, Oblast H-II, Sh2-155, Cave nebula, Caldwell 9


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »