Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sh2 155: Mlhovina Jeskyně

Uznání a copyright: Jimmy Walker

Na tomto zákoutí oblohy je vidět zaprášená, červená zář emisní oblasti Sh2-155, z Sharplessova katalogu, mlhovina Jeskyně. Tato scéna leží v rovině naší Galaxie Mléčná dráha v královském severním souhvězdí Kefeus, asi 2400 světelných let daleko. Astronomický výzkum této oblasti ukazuje, že vznikla na hranici masivního molekulárního mračna Cepheus B a asociace žhavých, mladých, modrých hvězd Cepheus OB 3. Jasný lem ionizovaného vodíku dostává energii z radiace horkých hvězd, kterým dominuje jasná modrá hvězda typu O nad středem snímku. Zářením poháněné ionizační fronty nejspíše vyvolávají kolapsy jader a vznik nových hvězd v jejich vnitřku. Tato kosmická jeskyně s velikostí vhodnou pro hvězdnou porodnici měří asi 10 světelných let.

Štítky: Molekulární mračno, Oblast H-II, Sh2-155, Cave nebula, Caldwell 9


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »