Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní Slunce při úplném zatmění

Uznání a copyright: D. Seaton (ROB) & J. M. Pasachoff (Williams College Eclipse Expedition), NRL, ESA, NASA, NatGeo

Úplné zatmění Slunce je někdy příležitost. Obraz nahoře takové příležitosti využil a ukazuje sluneční zatmění tento měsíc zakryté a nezakryté několika různými solárními observatořemi. Nejvnitřnější snímek zobrazuje Slunce v ultrafialovém světle, jak ho zachytil po několika hodinách přístroj SWAP na palubě družice PROBA2 na nízké, se Sluncem synchronní dráze kolem Země. Tento snímek obklopuje pozemský snímek zatmění reprodukovaný v modré barvě pořízený v Gabunu. Dále je kruhovitě odstíněná oblast uměle zeslabeného centrálního Slunce přístrojem LASCO na palubě družice Slunce SOHO. Vnější snímek, který ukazuje odtékající sluneční koronu, pořídil přístroj LASCO 10 minut po zatmění. Slunce v několika posledních týdnech vykazuje neobvykle vysoké množství slunečních skvrn, koronárních výtrysků hmoty CME a vzplanutí, což jsou vše aktivity obecně očekávané, když Slunce prochází slunečním maximem, nejrušnější částí svého 11-ti letého cyklu. Výsledný obraz nahoře je tedy montáží mnoha slunečních vrstev najednou, což slunečním astronomům umožňuje lépe sesouhlasit aktivní oblasti na nebo blízko slunečního povrchu s odtékajícími výtrysky ve sluneční koroně.

Přednáška zdarma: Editor APODu bude přednášet 3. ledna v New Your City.

Štítky: Slunce, Zatmění, Sluneční maximum


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »