Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nečekané ohony asteroidu P5

Uznání: NASA, ESA, and D. Jewitt (UCLA) et al.

Co se stalo s asteroidem P/2013 P5? Nikdo pořádně neví. Tento asteroid nyní z neznámých důvodů vykazuje ne jeden, ale hned 6 rozpoznatelných ohonů. Snímky nahoře pořídil před dvěma měsíci Hubble Space Telescope a ukazují rychle se měnící prachové proudy. Dokonce není ani známo, kdy vlastně P5 začal vykazovat své neobvyklé ohony. Pokud by byl tento asteroid z hlavního pásu zasažen velkým meteorem, takl by se dal čekat pouze jeden prachový ohon. Mezi možná vysvětlení patří i tlak světla ze Slunce, který vyvolává rychlý narůst rychlosti otáčení asteroidu, což na druhou stranu znamená, že bazény gravitačně vázaného prachu odlétají pryč. Budoucí pozorování by měla lépe stanovit, jak se P5 a jeho vlečky prachu vyvíjí a poskytnout tak více údajů o jeho podstatě, a také možná o mnoha podobných asteroidech.

Štítky: Asteroid, Tails, P5


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »