Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlesky na Zemi

Uznání: Michael Fossum, STS-121 Mission, NASA

Pohled na svůj vlastní odraz ve výkladní skříni nebo na lesklém krytu může být zábavný a někdy i inspirativní. Považte si tento pohled plný odrazů z výše 300 km nad Zemí. Snímek je ve skutečnosti autoportrét, který pořídil 8. června kosmonaut Michael Fossum při své kosmické procházce, když byl k Mezinárodní kosmické stanici připojen raketoplán Discovery. Svoji kameru namířil tak, aby byl v průzoru jeho přilby vidět u středu jednak odraz kolegy letového specialisty Pierse Sellerse a jednak obloukový odraz do zlatova zbarvených slunečních panelů nahoře. Na obzoru v pozadí je ovšem naše stará dobrá planeta.

Přednáška se vstupem zdarma: Editor APODu bude mít přednášku 3. ledna v New York City

Štítky: Raketoplán, Kosmonaut, Země, Kosmická stanice, ISS, Space walk, Sts-121


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »