Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlesky na Zemi

Uznání: Michael Fossum, STS-121 Mission, NASA

Pohled na svůj vlastní odraz ve výkladní skříni nebo na lesklém krytu může být zábavný a někdy i inspirativní. Považte si tento pohled plný odrazů z výše 300 km nad Zemí. Snímek je ve skutečnosti autoportrét, který pořídil 8. června kosmonaut Michael Fossum při své kosmické procházce, když byl k Mezinárodní kosmické stanici připojen raketoplán Discovery. Svoji kameru namířil tak, aby byl v průzoru jeho přilby vidět u středu jednak odraz kolegy letového specialisty Pierse Sellerse a jednak obloukový odraz do zlatova zbarvených slunečních panelů nahoře. Na obzoru v pozadí je ovšem naše stará dobrá planeta.

Přednáška se vstupem zdarma: Editor APODu bude mít přednášku 3. ledna v New York City

Štítky: Raketoplán, Kosmonaut, Země, Kosmická stanice, ISS, Space walk, Sts-121


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »