Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novoroční srpek

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Toto není mladý srpek Měsíce nad západním obzorem po západu Slunce. Je to Venuše ve fázi srpku zachycená za mrazivého večera 30. prosince teleobjektivem z Quebec City v Kanadě na planetě Zemi. Toto velmi jasné nebeské světlo se propadá každý večer níže do večerních červánků. Ale také roste jeho zdánlivá velikost a v triedrech se stává stále tenčím srpkem, jelikož směřuje k dolní konjunkci, což je pozice mezi Zemí a Sluncem 11. ledna. Nicméně několik příštích večerů uvidíte jak se k srpku Venuše v západních červáncích připojí mladý srpek Měsíce. Historicky první pozorování fází Venuše uskutečnil svým dalekohledem Galileo v roce 1610, což byl důkaz konzistentní s Koperníkovým modelem Sluneční soustavy a nikoliv s Ptolemajovým systémem.

Štítky: Venuše, Phase, Crescent, Inferior conjunction


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »