Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novoroční srpek

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Toto není mladý srpek Měsíce nad západním obzorem po západu Slunce. Je to Venuše ve fázi srpku zachycená za mrazivého večera 30. prosince teleobjektivem z Quebec City v Kanadě na planetě Zemi. Toto velmi jasné nebeské světlo se propadá každý večer níže do večerních červánků. Ale také roste jeho zdánlivá velikost a v triedrech se stává stále tenčím srpkem, jelikož směřuje k dolní konjunkci, což je pozice mezi Zemí a Sluncem 11. ledna. Nicméně několik příštích večerů uvidíte jak se k srpku Venuše v západních červáncích připojí mladý srpek Měsíce. Historicky první pozorování fází Venuše uskutečnil svým dalekohledem Galileo v roce 1610, což byl důkaz konzistentní s Koperníkovým modelem Sluneční soustavy a nikoliv s Ptolemajovým systémem.

Štítky: Venuše, Phase, Crescent, Inferior conjunction


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »