Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitá hvězdokupa v Perseu

Uznání a copyright: Fabian Neyer

Toto nádherné pole hvězd zabírá v hrdinském severním souhvězdí Perseus zhruba sedm úplňků (asi 3,5 stupně). Vpravo od středu je slavný pár otevřených neboli galaktických hvězdokup h a chi Perseii. Hvězdokupy jsou též katalogizovány jako NGC 869 (vpravo) a NGC 884, obě jsou asi 7000 světelných let daleko a obsahují hvězdy mnohem mladší a žhavější, než Slunce. Hvězdokupy od sebe dělí jen několik set světelných let a na základě věku jednotlivých hvězd byl určen věk obou hvězdokup na 13 miliónů let, což znamená, že jsou nejspíše produktem stejné hvězdotvorné oblasti. Na dvojitou hvězdokupu je vždycky krásný pohled v triedru, ale z tmavých míst je vidět dokonce i neozbrojeným okem. Ovšem v triedrech a často ani na teleskopických snímcích této oblasti nejsou vidět slabá mračna červeného ionizovaného vodíku, která jsou zase vidět zde. Barevný kompozitní obraz obsahuje totiž i úzkopásmová data, která emisi vodíkových mračen zvýrazňují. Vlevo nahoře je na tomto širokoúhlém pohledu další menší otevřená hvězdokupa NGC 957, která je věkem i vzdáleností podobná a tudíž může se slavnější Dvojitou hvězdokupou souviset.

Štítky: Hvězdokupa, Otevřená hvězdokupa, Hydrogen-alpha, Double cluster, Ngc869, Ngc884, Perseus, Ngc957


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »