Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anaglyf z VIP místa Apolla 17

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Erik van Meijgaarden

Nasaďte si červenomodré brýle a podívejte se na tuto stereo scénu z údolí Taurus-Littrow na Měsíci! Barevný anaglyf zobrazuje podrobný 3D pohled na lunární rover Apolla 17 v popředí a za ním je lunární modul a vzdálené měsíční kopce. Vzhledem k tomu, že celý svět mohl sledovat vzlet lunárního modulu pomocí TV kamery na roveru, tak se tomuto parkovacímu místu také říká VIP místo. V prosinci 1972 strávili astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt na Měsíci asi 75 hodin, zatímco nad nimi obíhal jejich kolega Ronald Evans. Posádka přivezla 110 kilogramů hornin, což je více než z kteréhokoliv jiného lunárního místa přistání. Cernan a Schmitt jsou stále posledními lidmi, kteří se procházeli (nebo jezdili) na Měsíci.

Štítky: Lunární modul, Apollo 17, Anaglyph, Lunar rover


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »