Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 2685 s polárním prstencem

Uznání a copyright: Ken Crawford

NGC 2685 je potvrzená jako galaxie s polárním prstencem, což je vzácný typ galaxie s hvězdami, plynem a prachem, který obíhá v prstenci kolmo na rovinu plochého galaktického disku. Taková bizarní konfigurace by mohla být způsobena náhodným zachycením materiálu z jiné galaxie galaktickým diskem, přičemž se zachycené trosky seřadily do rotujícího prstence. Pozorované vlastnosti NGC 2685 ukazují na to, že struktura rotujícího prstence je pozoruhodně stará a stabilní. Na ostrém pohledu na tento pekuliární systém, známý též jako Arp 336 nebo galaxie Helix, je snadné sledovat podivné, kolmo skloněné prstence, jak přecházejí před galaktickým diskem spolu s dalšími narušenými vnějšími strukturami. NGC 2685 měří asi 50 000 světelných let a nachází se asi 40 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: Peculiar galaxy, Polar ring galaxy, Ngc2685, Arp336


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »