Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanská analema z Opportunity

Uznání: NASA/JPL/Cornell/ASU/TAMU

Vozítko Opportunity pořizovalo skoro každý třetí sol, neboli marťanský den, v 11:02 místního středního času snímek při pohledu nahoru na marťanskou oblohu po dobu jednoho marťanského roku. Samozřejmě, že výsledkem je tato marťanská analema, křivka, která sleduje pohyb Slunce na obloze během roku (668 solů) na rudé planetě. Snímky od 16. července 2006 do 2. června 2008 jsou vidět na tomto kompozitním obrazu vystředěném do zenitu v projekci rybí oko. Sever nahoře je obklopen panoramatickou oblohou a krajinou zachycenou koncem roku 2007 v kráteru Victoria. Zbarvená marťanská obloha je kolem snímků analemy začerněná, aby byly jasně vidět polohy Slunce. Na rozdíl od pozemské analemy ve tvaru osmičky má marťanská analema tvar hrušky, protože má sice podobný sklon osy, ale mnohem eliptištější dráhu. Když je Mars dále od Slunce, tak se Slunce na marťanské obloze pohybuje pomaleji, což vytváří špičatý vrchol křivky. Naopak, když je Mars blízko Slunci a pohybuje se rychle, tak je zdánlivý pohyb Slunce roztažen do zaoblené spodní části. U několika solů snímky chybí, ať už vzhledem k úkolům vozítka nebo prachovým bouřím.

Štítky: Mars, Analemma, Opportunity


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »