Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanská analema z Opportunity

Uznání: NASA/JPL/Cornell/ASU/TAMU

Vozítko Opportunity pořizovalo skoro každý třetí sol, neboli marťanský den, v 11:02 místního středního času snímek při pohledu nahoru na marťanskou oblohu po dobu jednoho marťanského roku. Samozřejmě, že výsledkem je tato marťanská analema, křivka, která sleduje pohyb Slunce na obloze během roku (668 solů) na rudé planetě. Snímky od 16. července 2006 do 2. června 2008 jsou vidět na tomto kompozitním obrazu vystředěném do zenitu v projekci rybí oko. Sever nahoře je obklopen panoramatickou oblohou a krajinou zachycenou koncem roku 2007 v kráteru Victoria. Zbarvená marťanská obloha je kolem snímků analemy začerněná, aby byly jasně vidět polohy Slunce. Na rozdíl od pozemské analemy ve tvaru osmičky má marťanská analema tvar hrušky, protože má sice podobný sklon osy, ale mnohem eliptištější dráhu. Když je Mars dále od Slunce, tak se Slunce na marťanské obloze pohybuje pomaleji, což vytváří špičatý vrchol křivky. Naopak, když je Mars blízko Slunci a pohybuje se rychle, tak je zdánlivý pohyb Slunce roztažen do zaoblené spodní části. U několika solů snímky chybí, ať už vzhledem k úkolům vozítka nebo prachovým bouřím.

Štítky: Mars, Analemma, Opportunity


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »