Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanská analema z Opportunity

Uznání: NASA/JPL/Cornell/ASU/TAMU

Vozítko Opportunity pořizovalo skoro každý třetí sol, neboli marťanský den, v 11:02 místního středního času snímek při pohledu nahoru na marťanskou oblohu po dobu jednoho marťanského roku. Samozřejmě, že výsledkem je tato marťanská analema, křivka, která sleduje pohyb Slunce na obloze během roku (668 solů) na rudé planetě. Snímky od 16. července 2006 do 2. června 2008 jsou vidět na tomto kompozitním obrazu vystředěném do zenitu v projekci rybí oko. Sever nahoře je obklopen panoramatickou oblohou a krajinou zachycenou koncem roku 2007 v kráteru Victoria. Zbarvená marťanská obloha je kolem snímků analemy začerněná, aby byly jasně vidět polohy Slunce. Na rozdíl od pozemské analemy ve tvaru osmičky má marťanská analema tvar hrušky, protože má sice podobný sklon osy, ale mnohem eliptištější dráhu. Když je Mars dále od Slunce, tak se Slunce na marťanské obloze pohybuje pomaleji, což vytváří špičatý vrchol křivky. Naopak, když je Mars blízko Slunci a pohybuje se rychle, tak je zdánlivý pohyb Slunce roztažen do zaoblené spodní části. U několika solů snímky chybí, ať už vzhledem k úkolům vozítka nebo prachovým bouřím.

Štítky: Mars, Analemma, Opportunity


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »