Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanská analema z Opportunity

Uznání: NASA/JPL/Cornell/ASU/TAMU

Vozítko Opportunity pořizovalo skoro každý třetí sol, neboli marťanský den, v 11:02 místního středního času snímek při pohledu nahoru na marťanskou oblohu po dobu jednoho marťanského roku. Samozřejmě, že výsledkem je tato marťanská analema, křivka, která sleduje pohyb Slunce na obloze během roku (668 solů) na rudé planetě. Snímky od 16. července 2006 do 2. června 2008 jsou vidět na tomto kompozitním obrazu vystředěném do zenitu v projekci rybí oko. Sever nahoře je obklopen panoramatickou oblohou a krajinou zachycenou koncem roku 2007 v kráteru Victoria. Zbarvená marťanská obloha je kolem snímků analemy začerněná, aby byly jasně vidět polohy Slunce. Na rozdíl od pozemské analemy ve tvaru osmičky má marťanská analema tvar hrušky, protože má sice podobný sklon osy, ale mnohem eliptištější dráhu. Když je Mars dále od Slunce, tak se Slunce na marťanské obloze pohybuje pomaleji, což vytváří špičatý vrchol křivky. Naopak, když je Mars blízko Slunci a pohybuje se rychle, tak je zdánlivý pohyb Slunce roztažen do zaoblené spodní části. U několika solů snímky chybí, ať už vzhledem k úkolům vozítka nebo prachovým bouřím.

Štítky: Mars, Analemma, Opportunity


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »