Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebe ve Střelci

Uznání a copyright: Terry Hancock (Down Under Observatory)

Tato bohatá část nebe zabírá ve spirálním rameni ve Střelci a ve středu naší Mléčné dráhy skoro 7 stupňů. Na teleskopické mozaice jsou vidět dobře známé jasné mlhoviny a hvězdokupy, které už v 18. století katalogizoval kosmický turista Charles Messier. Pro pozorovatele jsou mlhoviny M16, Orel (daleko vpravo) a M17, Labuť (u středu) stále populární zastávky a jedná se o nejjasnější hvězdotvorné emisní oblasti. Při rozpětí asi 100 světelných let září výmluvnou červenou září atomů vodíku ze vzdálenosti přes 5000 světelných let. Barevná otevřená hvězdokupa M25 vlevo nahoře je blíže, je zhruba 2000 světelných let daleko a měří asi 20 světelných let. M24, nebo také Oblak hvězd ve Střelci je vlevo od středu dolního okraje a slabší a vzdálenější hvězdy Mléčné dráhy jsou vidět skrz úzké okno v neprůhledných polích mezihvězdného prachu.

Štítky: Mléčná dráha, M16, M17, Messier, M24, M25, M18


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »